0 položek0 Kč

Rekonstrukce koupelny krok za krokem - na co je třeba myslet?

10. 10. 2021  |  zobrazeno 18238×

Už vás nebaví, jak vás při každé návštěvě koupelny bijí do očí zašlé spáry a opotřebované koupelnové vybavení?

Není divu, žádná místnost nezůstane nová a krásná navěky a u koupelny to platí dvojnásob. Právě v těchto prostorách se kvůli zvýšené vlhkosti a mimo jiné i tomu, že tu ze sebe smýváme veškeré nečistoty, množí plno bakterií.

Ve výsledku se navzdory pravidelné údržbě stane, že se staré sprchové dveře kvůli vodnímu kameni neposouvají tak hladce jako kdysi a spáry už nevyčistí ani pořádný nános bělidla. Pokud navíc bydlíte v panelákovém bytě s umakartovým jádrem, pak si vaše koupelna nepochybně žádá pořádnou rekonstrukci.

Se stavebním povolením, nebo bez?

Než se vrhneme na byrokracii spojenou s předěláváním koupelny, je třeba také zmínit, že pokud se chystáte budovat nové zděné jádro, dost možná budete provádět rekonstrukce koupelny a kuchyně v paneláku současně – tyto dvě místnosti spolu kvůli rozvodům vody stěnu totiž sdílejí.

rekonstrukce-koupelny

Zde se vyřizování stavebního povolení určitě nevyhnete, jelikož ho budete potřebovat vždy, když budete provádět změnu dispozice nebo zatížení bytu. Při rekonstrukci malé koupelny v paneláku se bude povolení týkat bourání původního bytového jádra a výstavby nového, bourání stropů, příček a podobně.
A jak zařídit malou koupelnu? To se dozvíte v tomto článku.

Pří výměně umakartových desek za cihly může dojít k narušení pevnostních poměrů domu. Stavební úřad proto požaduje statické posouzení z důvodu zatížení stropních konstrukcí, které nebyly při jejich výstavbě na tuto změnu uzpůsobeny. Dále se u stavebního povolení posuzuje, jestli je projekt v souladu s obecnými požadavky na výstavbu.

 

Také po vás bude požadovat projektovou dokumentaci zpracovanou oprávněnou osobou. A pokud rekonstrukce panelákové koupelny probíhá svépomocí, je třeba dodat písemné prohlášení odborně způsobilé osoby o tom, že bude stavbu řídit.

Samozřejmě existují činnosti, které se třeba z hlediska povolení posuzují individuálně, nebo ho vůbec nevyžadují. Do prací se můžete bez návštěvy stavebního úřadu pustit také při:

  • výměně starého sprchového koutu za nový
  • vybourání vany a výstavbě sprchového koutu, nebo obráceně
  • úpravě rozvodů vody a odpadů v koupelně
  • osekání starých obkladů a dlažby ze zdi a položení nových
  • veškerém přesunu zařizovacích předmětů v koupelně na jiné místo
  • výměně oken a dveří, není-li vyžadována dispoziční změna
  • drobných stavební zásazích, které nenarušují pevnostní poměry domu
rekonstrukce-koupelny-vana

Nehleďte pouze na estetickou stránku

Když vidíte v magazínech a televizních pořadech fotografie a videa zachycující nové koupelny, inspirací se pro vás stane jejich krásný a elegantní vzhled. Nesnažíme se říct, že estetický dojem není důležitý. Vaše nová koupelna se vám rozhodně musí líbit, abyste se v ní cítili dobře.

Pokud se ale chcete vyhnout tomu, že byste ji za pár let museli celou předělávat zase od začátku, měli byste věnovat dostatek pozornosti i technické stránce věci – tedy tomu, co se skrývá pod její líbivou fasádou. Právě nedostatky z hlediska funkčnosti koupelny jsou totiž tím, co vás bude při jejím následném využívání nejvíce rozčilovat. Už jen nedostatek zásuvek vám může každodenní hygienu pěkně zkomplikovat.

Jestliže totiž používáte elektrický kartáček, holící strojek či zastřihovač vousů a k tomu ještě přidáte fén nebo žehličku na vlasy, rázem může vzniknout při využívání koupelny docela velký problém – rozhodně se tedy nebojte přidat jednu zásuvku navíc.

koupelna-zasuvky

 

Mimo to je rekonstrukce koupelny také dokonalou příležitostí k vylepšení jejího osvětlení, třeba v podobě nového světla nad zrcadlem, které třeba při holení určitě oceníte.

Kvalita jen na oko

Málokdy vidíte, že by lidé při rekonstrukci koupelen šetřili na umyvadle, vodovodních bateriích, vaně nebo sprchovém koutu. Nikdo zkrátka nechce, aby se mu koupelnové vybavení, které bude využívat každý den, brzy opotřebovalo a po pár letech bylo opět zralé na výměnu.

Pravdou však je, že není třeba dbát na kvalitu pouze u zařízení, která jsou vidět, ale také u komponentů ukrytých pod povrchem, jako jsou napouštěcí a vypouštěcí ventily nebo sifony. A přitom právě tyto prvky patří k základnímu vybavení, jehož porucha by způsobila mnohem více komplikací.

Důležitá není jen elektrika, ale i rozvody vody

Koupelna je však především místem k vykonávání hygieny a k tomu je potřeba tekoucí voda. U kteréhokoliv domácího spotřebiče či kusu nábytku jistě počítáte s tím, že ho za pár let budete muset nahradit novým kouskem, a to platí i pro vodovodní trubky. Přestože toho kov i plast vydrží hodně, trubky se časem také zanesou a opotřebují, proto se vyplatí využít celkové rekonstrukce koupelny k jejich preventivní výměně.

Když už budete v tom, popřemýšlejte i o izolaci potrubí, a to zejména v případě, že musíte pokaždé dlouho čekat, než začne téct teplá voda. I když vás bude tento drobný zásah něco stát, ve finále vám každý rok ušetří stovky korun.

Určitě byste si také měli rozmyslet, zda nebudete chtít některé koupelnové vybavení vylepšit nebo úplně vyměnit. Příkladem může být třeba zapuštění vodovodní baterie do omítky nebo úprava sprchového koutu. Mnoho lidí má při rekonstrukci zájem o výměnu sprchové vaničky za odtokový žlab, a jelikož si chtějí zajistit bezbariérový přístup do sprchového koutu či niky, což jsou nepochybně úpravy, na které je třeba se připravit předem.

Odpad a až potom skříňka

Velmi často se stává, že lidé při budování koupelny začínají od základů bez toho, aniž by mysleli na poslední kroky. Typickým příkladem je to, že si nechají vyřešit odpad, ale nemají připravenou skříňku, do které ho následně uschovají.

koupelna-montaz-odpadu

 

Potom se ale může stát, že jim skříňka nebude na odpad pasovat, a tak se nemohou spokojit jen tak s nějakým kusem nábytku, který najdou v obchodě, ale musí si ho nechat udělat na míru od truhláře, což pochopitelně znamená peníze navíc.

Proto si vždy nábytek připravte předem, ať si můžete veškeré úpravy udělat tak, aby vám do sebe všechny dílky nakonec hezky zapadly. Netýká se to však pouze potrubí a odpadu, ale také elektrických rozvodů. Pokud byste například koupili špatný rozměr zrcadla nebo nástěnné skříňky, mohli byste omylem provrtat nějaký drát, do kterého jste zasáhnout určitě nechtěli. Ne nadarmo se říká: „Dvakrát měř, jednou řež.“

Bez větrání to nejde

V každé koupelně se musí nějakým způsobem větrat, abychom se vyhnuli tomu, že by se v ní kvůli zvýšené vlhkosti začaly tvořit plísně. Kdo má v této místnosti okno nebo bydlí v domě s funkčním rekuperačním systémem, ten má samozřejmě vystaráno.

Jenže malé koupelny v paneláku obvykle neumožňují ani jednu z těchto variant, takže se v nich neobejdete bez ventilátoru. Tady je však třeba dbát nejen na kvalitu vybraného zařízení, ale také na to, abyste zajistili správný odvod vlhkého vzduchu ven z koupelny. Pokud byste to totiž neudělali, mohlo by dojít ke kondenzaci vlhkého vzduchu a jeho následnému stékání zpět do koupelny v kapalné podobě.

A teď už k samotným obkladům

Jakmile budete mít hotové všechny stavební úpravy, můžete se pustit do estetických úprav. Už dávno nežijeme v době, kdy jste měli na výběr ze dvou nebo tří typů obkladů, takže můžete dát plný průchod vaší fantazii. Vždy však dbejte spíše na kvalitu, než abyste se snažili za každou cenu ušetřit.

Levná rekonstrukce koupelny v paneláku není nereálným úkolem, ale nesmíte dávat přednost nízké ceně na úkor kvality. Pokud byste vybrali levné, nekvalitní obklady, mohlo by se stát, že se začnou za pár let odlupovat, a to byste určitě nechtěli.

Před tím, než se pustíte do obkládání, si také zajistěte kvalitní podkladovou hydroizolaci. Díky tomu předejdete prosakování vlhkosti do okolních místností, odlupování omítky a drolení stavebních materiálů. Když si navíc dáte vy nebo stavební firma záležet, usnadníte si práci při samotném obkládání - tvorba hladkého povrchu totiž není až tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát.

Široké spáry v bílé barvě

Když už jsme u obkladů, musíme také naťuknout téma spárování. Ačkoliv si mnoho lidí myslí opak, kachličky od sebe není třeba dávat zbytečně daleko. Nejen, že to nevypadá pěkně, ale také to znamená náročnější údržbu koupelny, jelikož se nejvíce špíny usazuje právě ve spárách.

koupelna-spary

 

Proto kachle umístěte spíše blíže k sobě a nezapomeňte zvolit správný odstín spárovací hmoty. Bílá se sice hodí ke všemu, ale když se nevhodně kombinuje s barevným provedením obkladů, působí spíše jako pěst na oko. Snažte se proto vybrat takový odstín, který bude vašim obkladům nejbližší.

Malé kachličky v malé koupelně

Boj s malou koupelnou je něco, co zažívá většina českých domácností, které bydlí v bytech. Proto se spousta z nich snaží koupelnu zvětšit alespoň opticky, což jim často nevyjde podle představ. Typickým příkladem je volba malých dlaždic. Mohli byste si totiž myslet, že díky nim bude koupelna vypadat větší, ve skutečnosti je to však právě naopak.

Pokud tedy máte malou koupelnu a přemýšlíte, jak ji obložíte, volte spíše větší formáty, a to nejlépe ve světlých odstínech. Když se podíváte na fotky, které ukazují zrekonstruované malé koupelny, inspirace k vám jistě přijde a výsledek bude stát za to.

Nezapomeňte na dostatek úložného prostoru

Úložného prostoru doma nikdy není dost. Určitě se s námi shodnete na tom, že pokud máte všechny krémy, mýdla a další kosmetické přípravky v koupelně jen tak vyskládané okolo vany či umyvadla, tak celý prostor působí dost chaoticky a neuklizeně.

koupelna-ulozny-prostor

 

Mimo to také potřebujete místo pro náhradní ručníky, toaletní papír nebo přípravky pro úklid, abyste je měli vždy hezky po ruce, ale zároveň je nemuseli mít neustále na očích. Z toho důvodu nezapomeňte kromě základního vybavení do koupelny umístit ani koupelnové skříňky, které vám poskytnou dostatek prostoru na všechny věci, které při každodenní hygieně budete potřebovat.

15. 1. 2024  |  zobrazeno 18238×

Rady, tipy a inspirace

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Více článků

Ověřeno zákazníky

Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!

velmi ochotné jednání při komunikaci s obchodem

Objednávka i následné dodání proběhlo rychle a bez závad

Vše v pohodě a hlavně rychle doručeno.

+Rychlá reakce i expedice. - Expediční firma.

Sprchový box nám instalatér montoval až tento týden. Až den před instalací jsme zjišťovali, zdali je dodaný box v pořádku. Vše bylo OK. Jen jednu poznámku. Při převzetí od dopravce je nemožné zjišťovat, zda není něco poškozeno. S dodaným boxem jsme moc spokojeni.

Doporučuji, vše proběhlo tak, jak mělo.

Rychlé a bezproblémové vyřízení nákupu a dodávky, spokojenost.

Jsem velice spokojená s vyřízením objednávky.V pondělí objednáno a již ve středu doručeno.

S nákupem celkovým jsem spokojená.Objednala jsem a za týden mi to dovezli domů složené dokonce i na vysoké skřiňce byli namontované dveře které neměli byt namontované.S obchodem byla dobrá komunikace Takže spokojenost

+ Komunikace rychlost vyřízení a doručení

- Jediná asi nevýhoda že v Emailu psali možnost platit kartou ale nakonec to kartou nešlo

Výrobek na první pohled vypadá dobře,ale toje vše.V předu mhlo být madlo na uchycení aby nadošlo k poškození výplně.Lišta která drží zástěnu na stěně,také nelicuje,je to takové DO-DO.

+ Rychlost dodání

Dobra komunikace, zboží v pořádku

Vše proběhlo bez problémů,rychlé dodání

Přehledné stránky obchodu,rychlé dodání,skvělé ceny

Byla jsem velmi spokojena s rychlostí a zpracováním objednávky.

+ rychlost objednávky a vyexpedování skvělá komunikace zpětná vazba