0 položek0 Kč

Bezpečnostní sklo v koupelně

11. 4. 2018  |  zobrazeno 23176×

Koupelna je místem, kde začíná a končí náš den, ať už se jedná o ranní osvěžení nebo večerní relaxaci. Pro mnoho z nás je to místo, kde si můžeme užít chvíli klidu a soukromí. Abychom se v koupelně cítili co nejvíce bezpečně a pohodlně, je důležité, abychom věnovali pozornost výběru správných materiálů. Jedním z těchto klíčových prvků je bezpečnostní sklo. V tomto článku se dozvíte vše potřebné ohledně použitého skla u sprchových dveří, sprchových koutů, zástěn a boxů v koupelnách. Můžete se setkat s označením bezpečnostní nebo kalené sklo.
 

 1. Co si představit pod názvem bezpečnostní / kalené sklo?
 2. Základní parametry bezpečnostního skla
 3. Proč se nesmí do sprchy použít běžné sklo ze sklenářství?
 4. K samovolné explozi tvrzeného skla nedojde nikdy bez příčiny

 

1. Co si představit pod názvem bezpečnostní / kalené sklo?
 

Bezpečnostní sklo je tepelně tvrzené a disponuje vyšší mechanickou a tepelnou odolností než běžné sklo. Ve výrobě se sklo zahřeje a prudce ochladí. Tímto procesem se dosáhne trvalého napětí po celé ploše s tlakovým napětím na povrchu a tahovým napětím uvnitř skla. Po této úpravě se zvyšuje odolnost snášet větší zatížení a v ideálním stavu sklo dokáže odolat až 4x větším nárazům do plochy než běžná skla.

 

Pokud už dojde k rozbití bezpečnostního skla ať už u sprchového koutu nebo sprchových dveří, rozpadne se na malé kousky s tupými hranami, díky kterým nedojde k vážným poraněním.

 

 

2. Základní parametry bezpečnostního skla

 

 

 

 

 

 • odolné vůči teplotním změnám při zahřátí teplou vodou, úderu, vyznačuje se větší pevností v ohybu
 • sklo je až 4× pevnější než běžné sklo
 • tepelně tvrzené sklo je označované jako bezpečnostní/kalené sklo
 • při rozbití se rozpadá na malé zaoblené střípky, které vás vážněji nezraní
 • určeno pro interiéry
 • sklo je definováno normou ČSN EN 12150

 

 


Na obrázku je ukázka bezpečnostního skla po rozbití. Je na něm možné vidět drobné kousky s neostrými hranami.


 

3. Proč se nesmí do sprchy použít běžné sklo ze sklenářství?

 

Je až s podivem kolik lidí využije tuto možnost při použití ve sprchových boxech, či koutech. Jedna část hazardérů si nechá udělat  rovnou celý výrobek z obyčejného skla. Druhá část si nechá udělat od sklenáře náhradní díl, když původní sklo rozbili. Hlavním důvodem je, že stojí méně peněz než nový díl z bezpečnostního skla. To je samozřejmě pravda, cena může být nižší až cca 3x, sklenář vyrobí téměř na počkání, na první pohled stejný vzhled. Tímto ale všechny výhody nekaleného skla končí.


Pravděpodobně si tito lidé neuvědomují rizika, která mohou nastat při používání běžné skleněné tabule při sprchování. Běžné sklo bez úpravy popsané v bodě 1 a 2 není uzpůsobené výraznému navýšení teploty při sprchování. Na sklo teče teplá (horká) voda nebo i působící vyšší teplota uvnitř sprchovacího koutu může být problém. Toto sklo není dostatečně pevné, aby zvládlo působící tlak a změnu teplot ve sprchovém koutu.
 

Jelikož sklo nemůže toto zatížení dlouhodobě ustát tak dojde k jeho rozbití. Nikoliv však jak ve výše popsaném bodě 2, ale sklo se rozbije na dlouhé šavle s velmi ostrými hranami, které vážně pořežou vše co jim příjde do cesty. Stačí si představit rozbité okno, jaké padají kusy ostrého skla. A toto se stane v koupelně, kde je malý prostor a hlavně člověk není nijak chráněn.

 

 

Šetřit na takovém místě může vyjít hodně draho!

 

 


Na obrázku je vidět běžné sklo při rozbití. Vytvoří nebezpečné dlouhé šavle s velmi ostrými hranami.


Výhody a nevýhody běžného skla
 

+ cca 3x nižší cena             

+ rychlá výroba                    

+ stejný vzhled                    


malá odolnost vůči teplotám, resp. změnám teplot

termický šok, který způsobí prasknutí nastává již při rozdílu teplot na skle 35°C

velmi křehké a neodolné vůči nárazům, při rozbití vzniknou velké ostré střepy, které vás mohou vážně poranit 

 

4. K samovolné explozi bezpečnostního skla nedojde nikdy bez příčiny
 

Příčiny, které mohou vést k explozi skla:

 • Nesprávné zacházení s jednotlivými tabulemi tvrzeného skla. Děje se tak většinou při přepravě, skladování anebo samotné montáži. Neopatrným počínáním může dojít k poškození hrany skla, kde je nejvíce náchylné, což může mít za následek, že sklo i při velmi malém zatížení samovolně exploduje.

TIP: Jak zvládnout montáž sprchových dveří se dozvíte zde.


 • Vystavení skla vysokému tlaku nebo zatížení od nosné konstrukce v místě uložení skla. Dochází-li ve smontovaném sprchovém koutu k vysokému pnutí z důvodu toho, že sklo bylo špatně usazené (do vrtule, páčení, špatné vyrovnání apod.) V případě vystavení bezpečnostního tvrzeného skla dlouhodobému zatížení, na které nebylo navrženo, může dojít k samovolné explozi.
   
 • Vystavení bezpečnostního skla účinkům prudkých změn teplot. Především k tomu dochází po sprchování, kde se sklo díky teplé vodě zahřeje na vysokou teplotu a následně se v koupelně otevře okno. Převážně v zimním období, když venku mrzne a velmi prudce dochází k ochlazování. POZOR na přímé větrání !!! Tímto se zvyšuje riziko samovolné exploze bezpečnostního tvrzeného skla.
   
 • Aklimatizování na teplotu, kde bude sklo montováno. Hlavně v zimním období může být toto častý důvod k explozi skla. Zákazník převezme sprchový kout od přepravní firmy, který zkontroluje a nepoškozený odnese do vyhřáté místnosti. Ihned začne rozbalovat balení skel a neuvědomuje si, že při této změně teplot je sklo velmi křehké. Snadno tak může dojít k explozi skla. Důrazně doporučujeme nechat 24 hodin aklimatizovat balíky na vnitřní teplotu, kde bude docházet k další manipulaci se skly. 


TIP: Jak převzít zboží od dopravce se dozvíte zde v sekci "doprava".
      

 • Páčením přes otvory v bezpečnostním skle. Například panty sprchových dveří, pokud se otevřou za přijatelnou hranici. I v tomto případě může sklo explodovat. Velké namáhání madla pro otevírání dveří apod.
   
 • Náraz do překážky buď ostrý do plochy nebo úder do hrany skla. POZOR v menších koupelnách. Zákazník si sice řekne, že při otevírání sprchového koutu bude dávat pozor, ale někdy to on nebo někdo z rodiny (zvláště kde jsou malé děti) neuhlídá a příjde ke střetu s pračkou, koupelnovým nábytkem, umyvadlem, toaletou, dveřmi do koupelny apod. A jak to může dopadnout vidíte na fotografii.

7. 2. 2024  |  zobrazeno 23176×


Související články

WellMall radí: Jak vybrat sprchový kout?

2. 2. 2024  |  Výběr sprchového koutu je jedním z klíčových rozhodnutí při zařizování koupelny. Sprchový kout, nejenže slouží praktickému účelu, ale také může...

WellMall radí: Jak vybrat sprchový kout?

Rady, tipy a inspirace

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Více článků

Ověřeno zákazníky

Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!

velmi ochotné jednání při komunikaci s obchodem

Objednávka i následné dodání proběhlo rychle a bez závad

Vše v pohodě a hlavně rychle doručeno.

+Rychlá reakce i expedice. - Expediční firma.

Sprchový box nám instalatér montoval až tento týden. Až den před instalací jsme zjišťovali, zdali je dodaný box v pořádku. Vše bylo OK. Jen jednu poznámku. Při převzetí od dopravce je nemožné zjišťovat, zda není něco poškozeno. S dodaným boxem jsme moc spokojeni.

Doporučuji, vše proběhlo tak, jak mělo.

Rychlé a bezproblémové vyřízení nákupu a dodávky, spokojenost.

Jsem velice spokojená s vyřízením objednávky.V pondělí objednáno a již ve středu doručeno.

S nákupem celkovým jsem spokojená.Objednala jsem a za týden mi to dovezli domů složené dokonce i na vysoké skřiňce byli namontované dveře které neměli byt namontované.S obchodem byla dobrá komunikace Takže spokojenost

+ Komunikace rychlost vyřízení a doručení

- Jediná asi nevýhoda že v Emailu psali možnost platit kartou ale nakonec to kartou nešlo

Výrobek na první pohled vypadá dobře,ale toje vše.V předu mhlo být madlo na uchycení aby nadošlo k poškození výplně.Lišta která drží zástěnu na stěně,také nelicuje,je to takové DO-DO.

+ Rychlost dodání

Dobra komunikace, zboží v pořádku

Vše proběhlo bez problémů,rychlé dodání

Přehledné stránky obchodu,rychlé dodání,skvělé ceny

Byla jsem velmi spokojena s rychlostí a zpracováním objednávky.

+ rychlost objednávky a vyexpedování skvělá komunikace zpětná vazba