Vážení zákazníci, INTERNETOVÝ OBCHOD A EXPEDICE ZBOŽÍ FUNGUJE BEZ OMEZENÍ.
0 položek0 Kč

Bezpečnostní sklo v koupelně

11. 4. 2018  |  zobrazeno 14160×

V tomto článku  se dozvíte vše potřebné ohledně použití skla v koupelnách . Můžete se setkat s označením bezpečnostní nebo kalené sklo.
 

 1. Co si představit pod názvem bezpečnostní sklo také nazývané kalené sklo?
 2. Základní parametry bezpečnostního skla
 3. Proč se nesmí do sprchy použít běžné sklo ze sklenářství?
 4. K samovolné explozi tvrzeného skla nedojde nikdy bez příčiny

 

1. Co si představit pod názvem bezpečnostní sklo také nazývané kalené sklo?

Bezpečnostní sklo je tepelně tvrzené a disponuje vyšší mechanickou a tepelnou odolností než běžné sklo. Ve výrobě se sklo zahřeje a prudce ochladí. Tímto procesem se dosáhne trvalého napětí po celé ploše s tlakovým napětím na povrchu a tahovým napětím uvnitř skla.

Po této úpravě se zvyšuje odolnost snášet větší zatížení a v ideálním stavu sklo dokáže odolat až 4x větším nárazům do plochy než běžná skla.

Pokud už dojde k rozbití bezpečnostního skla, rozpadne se na malé kousky s tupými hranami, díky kterým nedojde k vážným poraněním.

 

2. Základní parametry bezpečnostního skla

 • odolné vůči teplotním změnám při zahřátí teplou vodou, úderu, vyznačuje se větší pevností v ohybu
 • sklo je až 4× pevnější než běžné sklo
 • tepelně tvrzené sklo je označované jako bezpečnostní/kalené sklo
 • při rozbití se rozpadá na malé střípky, které vás vážněji nezraní
 • určeno pro interiéry
 • sklo je definováno normou ČSN EN 12150

Na obrázku je ukázka bezpečnostního skla po rozbití. Je na něm možné vidět drobné kousky s neostrými hranami.

 

3. Proč se nesmí do sprchy použít běžné sklo ze sklenářství?

Je až s podivem kolik lidí využije tuto možnost. Jedna část hazardérů si nechá udělat  rovnou celý výrobek  z obyčejného skla. Druhá část si nechá udělat od sklenáře náhradní díl, když původní sklo rozbili. Hlavním důvodem je, že stojí méně peněz než nový díl z bezpečnostního skla. To je samozřejmě pravda, cena může být nižší až cca 3x, sklenář vyrobí téměř na počkání, na první pohled stejný vzhled. Tímto ale všechny výhody nekaleného skla končí.

Pravděpodobně si tito lidé neuvědomují rizika, která mohou nastat při používání běžné skleněné tabule při sprchování. Běžné sklo bez úpravy popsané v bodě 1 a 2 není uzpůsobené výraznému navýšení teploty při sprchování. Na sklo teče teplá ( horká ) voda nebo i působící vyšší teplota uvnitř sprchovacího koutu může být problém. Toto sklo není dostatečně pevné, aby zvládlo působící tlak a změnu teplot ve sprchovém koutu.

Jelikož sklo nemůže toto zatížení dlouhodobě ustát tak dojde k rozbití skla. Nikoliv však jak ve výše popsaném bodě 2, ale sklo se rozbije na dlouhé šavle s velmi ostrými hranami, které vážně pořežou vše co jim příde do cesty. Stačí si představit rozbité okno, jaké padají kusy ostrého skla. A toto se stane v koupelně, kde je malý prostor a hlavně člověk není nijak chráněn.

Šetřit na takovém místě může vyjít hodně draho!

Na obrázku je vidět běžné sklo při rozbití. Vytvoří nebezpečné dlouhé šavle s velmi ostrými hranami.

 

TIP: Přečtěte si, jak správně vybrat čistič oken v tomto kompletním průvodci.

 

Výhody/nevýhody běžného skla

+ cca 3x nižší cena

+ rychlá výroba

+ stejný vzhled

malá odolnost vůči teplotám, resp. změnám teplot, velmi křehké a neodolné vůči nárazům, při rozbití vzniknou velké ostré střepy, které vás mohou vážně poranit

termický šok, který způsobí prasknutí nastává již při rozdílu teplot na skle 35°C

4. K samovolné explozi bezpečnostního skla nedojde nikdy bez příčiny

K samovolné explozi skla může dojít, při:

 • Nesprávném zacházení s jednotlivými tabulemi tvrzeného skla. Děje se tak většinou při přepravě, skladování anebo samotné montáži. Neopatrným počínáním může dojít k poškození hrany skla, kde je nejvíce náchylné, což může mít za následek, že sklo i při velmi malém zatížení samovolně exploduje.
 • Vystavení skla vysokému tlaku nebo zatížení od nosné konstrukce v místě uložení skla. Dochází-li ve smontovaném sprchovém koutu k vysokému pnutí z důvodu toho, že sklo bylo špatně usazené ( do vrtule, páčení, špatné vyrovnání apod. ) V případě vystavení bezpečnostního tvrzeného skla dlouhodobému zatížení, na které nebylo navrženo, může dojít k samovolné explozi.
 • Vystavení bezpečnostního skla účinkům prudkých změn teplot. Především k tomu dochází po sprchování, kde se sklo díky teplé vodě zahřeje na vysokou teplotu a následně se v koupelně otevře okno. Převážně v zimním období, když venku mrzne a velmi prudce dochází k ochlazování. POZOR na přímé větrání !!! Tímto se zvyšuje riziko samovolné exploze bezpečnostního tvrzeného skla.
 • Aklimatizování na teplotu, kde bude sklo montováno. Hlavně v zimním období může být toto častý důvod k explozi skla. Zákazník převezme sprchový kout od přepravní firmy, který zkontroluje a nepoškozený odnese do vyhřáté místnosti. Ihned začne rozbalovat balení skel a neuvědomuje si, že při této změně teplot je sklo velmi křehké. Snadno tak může dojít k explozi skla. Důrazně doporučujeme nechat 24 hodin aklimatizovat balíky na vnitřní teplotu, kde bude docházet k další manipulaci se skly.            
 • Páčením přes otvory v bezpečnostním skle. Například panty ve sprchových dveří, pokud se otevřou za přijatelnou hranici. I v tomto případě může sklo explodovat. Velké namáhání madla pro otevírání dveří apod.
 • Náraz do překážky buď ostrý do plochy nebo úder do hrany skla. POZOR v menších koupelnách. Zákazník si sice řekne, že při otevírání sprchového koutu bude dávat pozor, ale někdy to on nebo někdo z rodiny (zvláště kde jsou malé děti) neuhlídá a příjde ke střetu s pračkou, koupelnovým nábytkem, umyvadlem, toaletou, dveřmi do koupelny apod. A jak to může dopadnout vidíte na fotografii.

Rady, tipy a inspirace

Chcete nahradit vaničku odtokovým žlabem? Poradíme vám s jeho výběrem i instalací!

Chcete nahradit vaničku odtokovým žlabem? Poradíme vám s jeho výběrem i instalací!

Buďte při zařizování koupelny originální a vsaďte na umyvadlo na desku

Buďte při zařizování koupelny originální a vsaďte na umyvadlo na desku

Více článků


Ověřeno zákazníky

Rychlé jednání ,naprostá spokojenost.Zboží dorazilo v naprostém pořádku.

Byla jsem velice překvapena rychlostí nákupu, objednala jsem o víkendu a v úterý bylo zboží doma.

Vše OK. Přehlední stránky, slušná cena.

zboží asi skladem, rychlá dodávka

Obchod reaguje rychle, zboží přišlo brzy

Perfektní,komunikace také výborná,bleskově odesláno Doporučuji

Objednávka byla rychle vyřízena a dodána. Jsme velice spokojeni. 9.5. 2020 (sobota) zboží placeno a 12.5. 2020 zboží dodáno. Díky moc.

Dobrý den má spokojenost s obchodem je dobrá určitě Vás doporučí ostatním ochodní na telefonu i na odpora ,prosím mám uvás objednané zrcadlo rozměr š60xv80 jak to sním vypadá je zaplacené děkuji Hájek jiří

Děkuji za kladné vyřízení reklamace.

Velmi seriozní jednání, i v době karantény rychlé jednání, rychlé dodání zboží. Naprostá spokojenost.

Velice ochotný personál při tel.spojeni opravdu vyhovění ve všech směrech děkuji a doporučuji Antosikova

Vynikající obchod, skvělá komunikace, doporučuji.

+ Skvělý obchod, rychlé dodání zboží, jsem spokojen. Nic

V pondělí večer objednáno, v úterý ráno zaplaceno, ve středu doručeno . Naprostá spokojenost.

Dobrý den, sprchový kout objednaný v pondělí byl doručen v pátek, k naprosté spokojenosti, přestože jsme platbu provedli na účet. Rychlost s jakou byla objednávka vyřízena nás mile překvapila.

Vše mi bylo řečeno byl jsem spokojen na dotazy mi rádi odpověděli.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace