Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!
Z čeho se vyrábí koupelnový nábytek a jak ho vybrat?
10. 10. 2021 | zobrazeno 2777×
Hledáte do své nové koupelny vhodnou koupelnovou sestavu, skříňku nebo jiný koupelnový nábytek? Při výběru musíte hledět na vhodný design, rozměry, cenu a v neposlední řadě také materiál.
Šetřit za každou cenu se na koupelnovém nábytku určitě nevyplácí. S klesající cenou jde často dolů i kvalita materiálů, která je v koupelně obzvláště důležitá. Nábytek totiž musí být schopen odolat neustálému náporu vlhkosti.
Z toho důvodu se v tomto článku zaměříme právě na dostupné materiály. Představíme základní typy, které se při výrobě koupelnového nábytku běžně používají, a vysvětlíme si některé zkratky, na které můžete při výběru narazit.
MDF – polotvrdá dřevovláknitá deska
Jedná se o alternativu masivního dřeva, jejíž zkratka vychází z anglického názvu „Medium Density Fibreboards“. Struktura desek umožňuje frézování a povrchové úpravy, proto se MDF hojně využívá nejen při výrobě koupelnového nábytku. Vyhlazený povrch MDF desky se pak upravuje lakováním nebo fóliováním, kdy se na povrch za tepla nalisuje PVC fólie. Velkou výhodu mají v tom, že se dají velmi dobře tvarovat.
DTD – dřevotřískové desky
Kdykoliv někde uvidíte zkratku DTD, tak si můžete být jist, že pro výrobu nábytku byly použité obyčejné dřevotřískové desky. Bez povrchové úpravy se k výrobě koupelnového nábytku nepoužívají, jelikož vlivem vlhkosti degenerují a deformují se. V koupelnách je lze proto použít až po úpravě – dýhováním nebo laminováním.
LTD – laminovaná dřevotřísková deska
V nábytkářství patří lamino mezi nejlevnější a nejpoužívanější materiály. Jako základ k jejich výrobě slouží právě výše popsané DTD desky, které se polepí dekoračním laminovacím papírem, zalijí melaminovou pryskyřicí a zalisují. Díky dnešním grafickým možnostem jsou laminované desky téměř k nerozeznání od reálného dřeva. Vyrábí se v několika tloušťkách, avšak pro koupelnový nábytek je optimální tloušťka okolo 16 mm.
Dýhované DTD desky
Kromě lamina je možné DTD desky povrchově upravit také takzvaným dýhováním, kdy se na jejich povrch nalepí tenký plát dřeva – dýha. Jedná se o velmi kvalitní a designově zajímavou alternativu, nicméně v porovnání s LTD deskami je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.
Zdání klame: Jak vybrat koupelnový nábytek, který vám vydrží?
I když dvě různé skříňky s odlišnou cenovkou vypadají prakticky stejně, jejich rozdíl může spočívat právě v použitém materiálu. Řada velkých prodejců nábytku musí čelit velkému tlaku, co se týče cen, a proto se je neustále snaží držet co nejníže. To se logicky musí někde projevit a obvykle to odnese právě kvalita použitých materiálů.
Ve výsledku se vám může lehce stát, že koupíte zajíce v pytli a brzy budete shánět koupelnový nábytek zase odznova. Abychom vám pomohli se takovému scénáři vyhnout, připravili jsme pro vás několik užitečných tipů pro správný výběr:
- Čím méně plastu, tím lépe – tato rada platí především pro kování u dvířek, pojezdové systémy, úchyty a nožičky koupelnového nábytku. Renomovaní výrobci koupelnového nábytku používají kvalitní kování, nerezové pojezdy a panty, u levnějších skříněk ale mohou být nahrazeny méně kvalitním plastem, kterému je lepší se v těchto případech vyhnout.
- Důkladně zkontrolujte hrany nábytku – u kvalitních výrobců je samozřejmostí, že jsou hrany zpracované s maximálním ohledem na odolnost vůči vniknutí vody. Mohou být například polepené ABS hranami (tenkými plastovými pásky), hranami z hliníkového plechu či nerezu. Samozřejmostí by mělo být také použití kvalitních PUR (polyuretanových) lepidel. Díky těmto opatřením máte jistotu, že se vyhnete vniknutí vody a následnému nabobtnání a rozklížení nábytku.
- Kvalitní materiál je základ – pokud máte nábytek z masivu, můžete být v klidu, protože stačí ochranná vrstva laku nebo impregnace a nic se nemůže stát. U MDF a LTD desek je důležitá kvalita dřevotřísky, její zpracování a použitý materiál. Dřevěné třísky nesmí být nahrazeny levnými náhražkami ze sušených travin a jiného zemědělského odpadu. Důležitá je také povrchová úprava – zejména použití kvalitních PUR (polyuretanových) barev.
- Zaměřte se i na umístění nábytku – ani ten nejkvalitnější nábytek nevydrží trvalé vystavení vlhkosti. U vybraného kusu vždy raději zkontrolujte, zda jsou povrchovou úpravou ošetřeny i zadní a vnitřní díly. Pokud je to možné, vyhněte se umístění nábytku v bezprostřední blízkosti vany nebo sprchového koutu. Upřednostňujte závěsné díly nebo skříňky s nožičkami, abyste zamezili vniknutí vlhkosti ze spodní strany skříňky. Pokud má nábytek nějaké elektrické vypínače, světlo nebo zásuvku, dbejte na správné krytí IP pro vybrané umístění.
A co si s tohoto článku odnést? Především to, abyste koupelnový nábytek nekupovali pouze na základě estetického dojmu a nízké ceny, ale především podle kvality zvolených materiálů. Sice si jednorázově nejspíš připlatíte, ale díky výrazně delší životnosti z dlouhodobého hlediska výrazně ušetříte.
18. 10. 2021 | zobrazeno 2777×