Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!
Výměna vodovodní baterie: Zvládnete to snadno i sami!
10. 10. 2021 | zobrazeno 23839×
Kape, otáčí se ztuha nebo prostě nevyhovuje celkovému designu vaší koupelny či kuchyně ? Mnoho důvodů, proč je na místě výměna vodovodní baterie, existuje nespočet. Často se však jedná o naprosté banality, které s trochou zručnosti zvládnete i sami. Volání instalatéra by tedy mohlo být zbytečně nákladné.

Nástěnná versus stojánková baterie
Obecně rozlišujeme dva hlavní druhy baterií – nástěnné a stojánkové. Pokud měníte nástěnnou baterii, největším oříškem je výběr její správné následovnice, pak už se jedná o poměrně snadný úkol. Výměna vodovodní baterie stojánkové už vyžaduje trochu více kutilské zručnosti, ale ani tak se průměrně šikovný člověk nemá čeho bát.

Nástěnná baterie
Ať už budete řešit, jak vyměnit baterii u dřezu či u umyvadla, stejně jako u každé jiné práce zde platí: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Tímto pravidlem byste se měli řídit obzvláště při kupování náhradního kusu – úspěšná montáž vodovodní baterie začíná tím, že si pečlivě změříte rozteč neboli vzdálenost mezi vstupy do zdi.
Jak probíhá výměna nástěnné baterie?
K tomu vám postačí metr nebo dostatečně dlouhé pravítko, kterým změříte rozteč mezi přívodními trubkami teplé a studené vody. Případně lze změřit vzdálenost přípojek přímo na baterii.
Starší vodovodní baterie mívají nejčastěji rozteč 100 mm, u moderních modelů se běžně setkáte se 150 mm. Pokud by vám vycházela zvláštní čísla, určitě nic nepokazíte, když s sebou vezmete původní baterii a necháte si s výběrem poradit.

Než se pustíte do práce, tak nezapomeňte na velmi důležitou věc – vypnout přívod studené a teplé vody. Poté na baterii otevřete naplno oba kohoutky nebo zvedněte páčku, jako když standardně pouštíte vodu, aby se potrubí i baterie kompletně vyprázdnila.
Jakmile bude voda vypnutá, bude vás v první řadě zajímat, jak povolit vodovodní baterii – to zvládnete za pomocí hasáku. Odšroubujete matice pod krytkami, které drží buď na závitu, nebo jsou ke zdi jen napasovány, a poté můžete baterii jednoduše sundat.

Poté si připravte novou baterii – většinou stačí přidělat ramínka a nasadit krytky. Dalším krokem už je samotná instalace na zeď, která probíhá stejně jako demontáž, jen naopak. Závity na přívodních trubkách můžete ještě před připevněním baterie pro jistotu omotat teflonovou páskou, aby voda neprotékala okolo. Pak už stačí jen pustit vodu a výměna vodovodní baterie je hotová.
Než na ramínko nasadíte perlátor, nechte vodu chvíli odtéct. Ve znovu spuštěné vodě se mohou objevit nečistoty, které by perlátor zanesly a omezily tok vody.
Stojánková baterie
Kromě šikovnosti se při výměně obrňte i dostatečnou dávkou trpělivosti. Prvotní postup se shoduje s nástěnným typem – je tedy třeba pořádně přeměřit rozměry otvorů, především pro baterii samotnou a odtok vody. Opět je třeba zavřít a vypustit vodu, aby se vaše koupelna nebo kuchyň neproměnila v improvizovaný bazén.

Jak probíhá výměna stojánkové baterie?

S demontáží vám opět pomůže vhodný klíč nebo hasák a dost možná budete potřebovat i šroubovák. Stejně jako v případě nástěnné vodovodní baterie vám může přijít vhod i teflonová páska na utěsnění závitů.
První krok při samotném oddělávání staré baterie spočívá v odšroubování hadic z takzvaných „roháčků“ – kohoutků pro přívod vody. Poté následuje povolení úchytného šroubu baterie. Abyste se k němu dostali, budete pravděpodobně muset zalehnout pod umyvadlo.
Právě tady se ukáže, jak jste na tom s trpělivostí, protože šroub mnohdy pokrývá rez, a proto k jeho povolení dojde až po několika pokusech. Až se vám podaří šroub uvolnit, odstraňte manžetu obepínající baterii a poté armaturu tahem vzhůru snadno vytáhnete.
V případě, že baterie má své specifické uzavírání odpadu, budete muset vyjmout i jeho horní část a posléze za asistence dvou kleští rozebrat sifon, abyste do něj mohli zavírací systém implementovat.
Možná už tušíte, že návod na instalaci vodovodní baterie bude vypadat podobně, jen na to půjdete z opačného konce – sestavíte ji, protáhnete hadice příslušnými místy a baterii upevníte.
Než na rohové kohoutky připevníte zpět ocelové hadičky, omotejte jejich závity kouskem teflonové pásky, aby opravdu těsnily. Také si ohlídejte, abyste připojili teplou i studenou vodu tam, kam patří – hadice bývají pro tyto případy opatřeny modrým nebo červeným označením.

Utáhli jste všechny příslušné šrouby a matky, a to včetně těch na sifonu? Otevřete uzávěr vody, a pokud nikde nic neprosakuje a voda teče, jak má, můžeme vám pogratulovat – absolvovali jste úspěšně jednu z mnoha instalatérských zkoušek, které si pro vás vaše obydlí přichystá.
7. 10. 2022 | zobrazeno 23839×