0 položek0 Kč

Chcete nahradit vaničku odtokovým žlabem? Poradíme vám s jeho výběrem i instalací!

10. 10. 2021  |  zobrazeno 22446×

I když si většina lidí při návrhu nové koupelny pravděpodobně nepředstaví ten stejný výsledek, jedno mají jistě společné – chtějí koupelnu, která i po letech bude vypadat skoro stejně tak dobře, jako když ji dokončili.

K čemu vám ale bude to, že vaše koupelna bude za dvacet let vypadat jako nová, když vám z praktického hlediska nebude sloužit tak, jak by měla? Nikdy například nevíte, jaký bude váš zdravotní stav za pár let. Pokud jste navíc v pokročilejším věku, bezbariérové řešení by pro vás mělo být v podstatě samozřejmostí.

V takových situacích je nejlepší vybudovat sprchový kout bez vaničky – svépomocí nebo s profesionální firmou. Jak to udělat, abyste získali kvalitní, praktické a přitom estetické řešení?

Sprchový žlab vám vytrhne trn z paty

Pokud máte sprchu bez vaničky, s odvodem odpadní vody vám pomůže odtokový žlab. Jedná se o perfektní alternativu ke klasické sprchové vaničce, při které je dno koutu srovnané s podlahou, díky čemuž se vám bude hladce vstupovat do sprchy i ven.

Sprchový žlab odvede vodu do odpadu stejně tak spolehlivě jako klasický odpad u sprchové vaničky. Zabrání tedy tomu, abyste se po každém sprchování museli potýkat s potopou v koupelně.

Je možné do vaší koupelny odtokový žlab nainstalovat?

Ačkoliv se jedná o velmi praktické řešení, montáž odtokového žlabu není možné provést v každé koupelně. Problém může nastat zejména v panelových domech, kde není splněna minimální stavební výška pro instalaci odtokového žlabu.

koupelna-instalace-odtokoveho-zlabu

Běžně v obchodech najdete odtokové žlaby s výškou od 75 milimetrů, což je doporučené minimum – u nižších žlabů by totiž nemusela být dodržena výška vodní zápachové uzávěry, jež je normou stanovená na 50 milimetrů. Také je třeba vzít v potaz složení podlahové konstrukce, s čímž vám pomůže statik nebo stavební technolog.

Pokud vaše podlaha splňuje daná kritéria, můžete se rozhodnout pro podlahový, nebo stěnový odtokový žlab. Novinkou a skvělým designovým doplňkem jsou podlahové žlaby s LED podsvícením.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, vždy je nutné dodržet správné vyspádování podlahy směrem k odtoku – doporučuje se minimálně 1,5 % nebo více. Dlažba by měla mít pro jednodušší vyspádování střední až menší formát, u kterého vám vysoký počet spár zajistí i menší riziko uklouznutí.

odtokovy-zlab-koupelna

Jak vybrat sprchový žlab?

Pokud vám odborník potvrdil, že do své koupelny odtokový žlab můžete bez problému nainstalovat, je načase se zaměřit na to jaký sprchový žlab koupit. Nejprve se však zamyslete nad tím, kam odtokový žlab umístíte, jak často ho budete používat a kolik vody by měl být schopen pojmout.

Jestliže předěláváte koupelnu na chalupě nebo na chatě, kde trávíte čas pouze pár měsíců v roce, možná by pro vás byla lepší podlahová vpusť se suchou nebo kombinovanou zápachovou uzávěrou, díky které odpad nebude po pár dnech bez vody nepříjemně zapáchat.

Co se týče kapacity průtoku žlabu, měli byste vzít v potaz, kolik vody budete při sprchování využívat. Sprchy se stropní růžicí nebo masážními tryskami přirozeně spotřebují větší množství vody než sprchy s klasickou sprchovou hlavicí, a tak se v jejich případě vyplatí pořídit žlab s dvoukomorovým sifonem.

Při větší spotřebě vody totiž může u jednokomorových sifonů docházet k tomu, že vodu nestihnou odvádět do odpadu, a tak se vám začne důsledkem nedostatečného průtoku ve sprchovém koutu hromadit.

Mimo to je při výběru samozřejmě potřeba dbát na dostatečnou kvalitu, a to jak samotného odtokového žlabu, tak i sifonu, který by měl být přímo uzpůsobený tomuto způsobu použití.

Zkuste se vyhnout žlabům, které nejsou pevně spojené se zápachovou uzávěrou nebo mají jen vaničkový sifon, který by mohl být špatně zajištěný. Naopak se se vyplatí žlaby kupovat přímo od výrobců sprchových koutů, jelikož dovedou nabídnout prakticky řešené produkty, které jsou po technické stránce skutečně dotažené do konce.

Na co si dát pozor při instalaci?

Zásadním pravidlem, které vám zajistí, že instalace odtokového žlabu bude úspěšná, je to, že se budete řídit instrukcemi v návodu. Jednotlivé vrstvy – tedy beton, hydroizolace a samotná dlažba – by měly být stejně vysoké jako samotný odtokový žlab.

koupelna-odtokovy-zlab

Důležitým doplňkem je také samolepicí hydroizolační páska, jejímž použitím v přechodech mezi izolací v koupelně a žlabem zamezíte úniku vlhkosti do omítky a zdí, který by pak vedl k odlupování kachliček, omítky a pochopitelně i plísním.

Pro instalaci podlahového žlabu doporučujeme najmout zkušeného odborníka s dobrými referencemi a zkušenostmi, obzvláště pokud se rozhodujete pro instalaci podlahového topení do sprchového koutu.

18. 10. 2021  |  zobrazeno 22446×

Rady, tipy a inspirace

Co je walk-in sprchový kout? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Co je walk-in sprchový kout? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Porovnání sprchových dveří jednokřídlých - které jsou nejlepší?

Porovnání sprchových dveří jednokřídlých - které jsou nejlepší?

Více článků

Ověřeno zákazníky

Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!

velmi ochotné jednání při komunikaci s obchodem

Objednávka i následné dodání proběhlo rychle a bez závad

Vše v pohodě a hlavně rychle doručeno.

+Rychlá reakce i expedice. - Expediční firma.

Sprchový box nám instalatér montoval až tento týden. Až den před instalací jsme zjišťovali, zdali je dodaný box v pořádku. Vše bylo OK. Jen jednu poznámku. Při převzetí od dopravce je nemožné zjišťovat, zda není něco poškozeno. S dodaným boxem jsme moc spokojeni.

Doporučuji, vše proběhlo tak, jak mělo.

Rychlé a bezproblémové vyřízení nákupu a dodávky, spokojenost.

Jsem velice spokojená s vyřízením objednávky.V pondělí objednáno a již ve středu doručeno.

S nákupem celkovým jsem spokojená.Objednala jsem a za týden mi to dovezli domů složené dokonce i na vysoké skřiňce byli namontované dveře které neměli byt namontované.S obchodem byla dobrá komunikace Takže spokojenost

+ Komunikace rychlost vyřízení a doručení

- Jediná asi nevýhoda že v Emailu psali možnost platit kartou ale nakonec to kartou nešlo

Výrobek na první pohled vypadá dobře,ale toje vše.V předu mhlo být madlo na uchycení aby nadošlo k poškození výplně.Lišta která drží zástěnu na stěně,také nelicuje,je to takové DO-DO.

+ Rychlost dodání

Dobra komunikace, zboží v pořádku

Vše proběhlo bez problémů,rychlé dodání

Přehledné stránky obchodu,rychlé dodání,skvělé ceny

Byla jsem velmi spokojena s rychlostí a zpracováním objednávky.

+ rychlost objednávky a vyexpedování skvělá komunikace zpětná vazba