0 položek0 Kč

Umístění zásuvek a vypínačů v koupelně: Jak si s ním poradit bezpečně a prakticky?

10. 10. 2021  |  zobrazeno 65455×

Elektroinstalaci v bytě není vhodné budovat svépomocí. Vždy byste měli oslovit elektrikáře, díky čemuž získáte jistotu, že vám bude vše fungovat přesně tak, jak by mělo. A hlavně – elektroinstalace v koupelnách i v celém domě či bytě budou provedené s ohledem na platné normy a vaši absolutní bezpečnost.

Elektroinstalace je navíc součástí projektu domu, tedy jeho technického zařízení. Proto doporučujeme si zaznamenat, kde je vedení elektřiny v místnostech realizované – v jakých výškách a tak podobně. V budoucnu pak můžete vrtat či zatloukat hřebíky do zdi beze strachu, že poškodíte pod omítkou ukryté elektrické vedení.

Osvětlení

V koupelně je odstřikující voda na denním pořádku, stejně jako zvýšená vlhkost vzduchu. Při výběru svítidla se tedy držte zásad bezpečnosti a zároveň volte kvalitní materiál. Samotný vzhled svítidla by měl na žebříčku priorit stát až na třetím místě.

Do koupelny je vhodné pouze svítidlo s krytím proti odstřikující vodě, které v obchodě poznáte podle označení písmeny „IP“. Nikdy do koupelny nekupujte jiné, jinak byste porušili pravidla bezpečnosti a mohlo by dojít ke zbytečnému, avšak ošklivému úrazu.

Co se skrývá pod značkou IP

Stupeň ochrany IP má za sebou napsaná dvě čísla, která jasně udávají, do které zóny v koupelně je svítidlo určeno. Celkem rozpoznáváme čtyři zóny označené číslicemi od 0 do 3:

  • Úsek 0 tvoří vnitřní prostor okolo vany či sprchy
  • Úsek 1 se nachází bezprostředně nad vanou a patří sem svítidla nízkovoltová, která pracují pod napětím 12 V
  • Úsek 2 zahrnuje svítidla s ochranou IP44, tedy odolná proti stříkající vodě z každého směru
  • Úsek 3 je určený pro svítidla s cedulkou IP21, která disponují ochranou proti svisle dopadajícím kapkám vody

stupen-ochrany-IP

Jak vypadají bezpečnostní zóny?

Zmíněné zóny či úseky se však netýkají pouze samotného osvětlení, ale veškerých elektroinstalací v koupelně – schéma pro lepší představu najdete výše. Teď už ale k jednotlivým zónám:

  • Zóna 0 – spadá sem vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu. Zde se nesmí nacházet žádné spínače ani zásuvky.
  • Zóna 1 – prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m (od podlahy). Zde se mohou nacházet pouze zařízení na bezpečné malé napětí (střídavé do 12 V, stejnosměrné do 25 V), přičemž zdroj bezpečného napětí musí být mimo zóny 0–2.
  • Zóna 2 – vodorovně do vzdálenosti 60 cm od zóny 1, ve výšce 2,25 m nad podlahou až do stropu. Zde mohou být jednotky pro napájení holících strojků, ventilátory, otopná zařízení, jednotky pro vířivé vany, spínače a zásuvky na bezpečné malé napětí, přičemž jejich zdroj musí být mimo zóny 0–2. Jestliže nehrozí ani neúmyslné postříkání svítidla vodou pod tlakem, je nejnižším předepsaným stupněm ochrany IP44.
  • Zóna 3 –navazuje na zónu 2 do vzdálenosti 2,4 m. Zde mohou být umístěny zásuvky chráněné oddělovacím transformátorem nebo samočinným odpojením od zdroje při použití proudového chrániče (jmenovitý rozdílový proud nesmí přesahovat 30 mA). Svítidla nesmí být níže než 40 cm nad horním okrajem umyvadla a pokud jsou níže než 1,8 m nad podlahou, musí být opatřena ochranným košem.

Více zdrojů světla

V koupelně potřebujeme přímé světlo, které nám pomůže dobře si oholit tvář, nalíčit se, pečlivě zkontrolovat svůj zevnějšek. Stejně tak je vhodné i nepřímé světlo, které neoslňuje a slouží k relaxaci.

Jak to vyřešit? Určitě více zdroji světla se dvěma na sobě nezávislými okruhy, i když jde třeba jen o malou koupelnu.

Pro používání fénů, holících strojků či nabíječek na elektrické kartáčky, se vám bude také hodit dvojzásuvka do koupelny – jen dávejte dobrý pozor na její bezpečné umístění ve správné zóně.

Doplňkové osvětlení u zrcadla

Slouží k zajištění kvalitního lokálního osvětlení obličeje beze stínů. Svítidla by měla svítit pokud možno z co největší plochy a být rozmístěná kolem zrcadla.

osvetleni-zrcadlo

Nejčastější chybou výběru svítidel k zrcadlu je orientace na bodová svítidla s reflektorovými světelnými zdroji, která zvýrazňují ostré stíny v obličeji. Myslete zároveň i na to, že světlo se od zrcadlové plochy nesmí odrážet a oslňovat nás. Proto raději volte tělesa s matným sklem, ne s čirým.

Centrální osvětlení

Jak už jsme naznačili, v koupelně se neobejdete ani bez centrálního světla umístěného uprostřed místnosti, nebo několika bodových světel zapuštěných do sádrokartonu – volně visící varianty můžete rovnou vyloučit, akorát by vám překážely.

Centrální osvětlení do koupelny se dělá buď v provedení pevném, nebo výklopném, tedy směrovatelném. Co se týče materiálu, vedou světla v obyčejném bílém plastu nebo chromu. Oblíbené jsou i tyčové závěsné systémy upevněné na stropě či stěně.

Do koupelny kvalitu

V koupelně je zvýšená vlhkost, což klade vyšší nároky na zvolený materiál. Nenakupujte tedy pouze očima a místo toho sledujte spíše zvolený materiál. Plechová svítidla po čase zkorodují, proto se vyhýbejte levným kouskům a dívejte se pouze po svítidlech z kvalitních slitin, moderního skla nebo plastů.

stupen-ochrany-IP-zony

Zásuvky v koupelně

Umístění elektrické zásuvky v koupelně určuje takzvaný umývací prostor. Je to pruh stěny v šířce umyvadla, který stoupá od podlahy ke stropu nad umyvadlem a pod ním.

Zásuvky v koupelně mohou být instalovány pouze mimo umývací prostor, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost zásuvky od vody. Umisťují se do výše 1,2 metru nad podlahou, alespoň 20 centimetrů od hranice tohoto prostoru a ve větší výšce než 1,2 metru těsně u jeho hranice.

Stejná pravidla platí i pro umístění zásuvky pro pračku – opět se do ní nesmí dostat voda, a tak je třeba dodržet správnou vzdálenost zásuvky od sprchového koutu, vany i umyvadla. Obvykle se umísťuje vedle pračky, případně za ni, do výšky 16 cm nad podlahou (spodní hrana zásuvky).

Samotný počet zásuvek v koupelně je silně individuální a záleží na vašich potřebách. V prostoru zrcadla by však měla být minimálně jedna a tomu další na zmíněnou pračku, případně ještě jedna pro elektrický nástěnný žebřík na sušení ručníků.

18. 10. 2021  |  zobrazeno 65455×

Rady, tipy a inspirace

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Více článků

Ověřeno zákazníky

Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!

velmi ochotné jednání při komunikaci s obchodem

Objednávka i následné dodání proběhlo rychle a bez závad

Vše v pohodě a hlavně rychle doručeno.

+Rychlá reakce i expedice. - Expediční firma.

Sprchový box nám instalatér montoval až tento týden. Až den před instalací jsme zjišťovali, zdali je dodaný box v pořádku. Vše bylo OK. Jen jednu poznámku. Při převzetí od dopravce je nemožné zjišťovat, zda není něco poškozeno. S dodaným boxem jsme moc spokojeni.

Doporučuji, vše proběhlo tak, jak mělo.

Rychlé a bezproblémové vyřízení nákupu a dodávky, spokojenost.

Jsem velice spokojená s vyřízením objednávky.V pondělí objednáno a již ve středu doručeno.

S nákupem celkovým jsem spokojená.Objednala jsem a za týden mi to dovezli domů složené dokonce i na vysoké skřiňce byli namontované dveře které neměli byt namontované.S obchodem byla dobrá komunikace Takže spokojenost

+ Komunikace rychlost vyřízení a doručení

- Jediná asi nevýhoda že v Emailu psali možnost platit kartou ale nakonec to kartou nešlo

Výrobek na první pohled vypadá dobře,ale toje vše.V předu mhlo být madlo na uchycení aby nadošlo k poškození výplně.Lišta která drží zástěnu na stěně,také nelicuje,je to takové DO-DO.

+ Rychlost dodání

Dobra komunikace, zboží v pořádku

Vše proběhlo bez problémů,rychlé dodání

Přehledné stránky obchodu,rychlé dodání,skvělé ceny

Byla jsem velmi spokojena s rychlostí a zpracováním objednávky.

+ rychlost objednávky a vyexpedování skvělá komunikace zpětná vazba