Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!
Na co se zaměřit při výběru vodovodní baterie?
25. 8. 2021 | zobrazeno 550×
I když se může na první pohled zdát, že jsou vodovodní baterie jen nepatrným detailem, opak je pravdou. Jsou nedílnou součástí každé koupelny. Bez nich by totiž byla bez přívodu vody, takže bychom nemohli vykonat hygienu, kvůli které tuto místnost několikrát za den navštěvujeme.
Za vodovodní baterii se rozhodně vyplatí připlatit. Levnější varianty bývají tvořené plastovou kartuší, která dlouhou životnost rozhodně nezaručuje. Mnohem kvalitnější je keramická kartuš, u které je opotřebení téměř nulové, takže vám bude baterie spolehlivě sloužit řadu let.
Dobrou vodovodní baterii poznáte také podle její záruční doby. Kvalitní vodovodní baterie disponují pětiletou záruční dobou. Dejte si ale pozor na to, abyste si ji nerozbili špatnou manipulací, v takovém případě totiž nebudete moct reklamaci uplatnit.
Ovládání vodovodní baterie

Prvním typem je páková vodovodní baterie, která je v dnešní době velmi oblíbená. Posunem páčky jednoduše nastavíte požadovanou teplotu vody - snadno a rychle. Vyznačuje se navíc dokonalou těsností a tichým chodem a navíc nevyžaduje žádnou speciální údržbu.
Zcela odlišným typem jsou kohoutkové vodovodní baterie, které vyhledávají převážně lidé, kteří mají zařízený interiér v retro stylu. Regulace vody pomocí kohoutků je náročnější. Než totiž nastavíte požadovanou teplotu, tak proteče velké množství vody, čímž logicky stoupne její spotřeba.
Velmi luxusní jsou také vodopádové baterie. Jak už jejich název napovídá, tekoucí voda připomíná vodopád, takže můžete mít soukromý vodopád i ve své koupelně. Instalují se přímo na vanu nebo na kachličky na zdi.
Kam vodovodní baterii umístit?
Ruku v ruce se způsobem ovládání jde i umístění vodovodní baterie. Můžete ji postavit na vanu, umyvadlo nebo bidet, přidělat na zeď, nebo částečně zadělat pod omítku či obklad.
Nejčastějším typem jsou bezesporu stojánkové baterie, které stojí volně na umyvadle či vaně, nebo vedle nich. Za jejich největší plus lze určitě považovat jejich snadnou montáž bez zásahu do obkladů za umyvadlem.
Pokud potřebujete, aby baterie zabírala u umyvadla, vany či sprchového koutu co nejméně místa, vsaďte na podomítkovou baterii. Viditelný zůstává pouze kohoutek nebo páčka a ramínko baterie, ze kterého vytéká voda ven do umyvadla nebo vany.
Trochu odlišnou variantou jsou vodovodní baterie umístěné na zdi. Velkou výhodou je, že je celá baterie vidět, takže ji v případě výměny jednoduše rozděláte. Také jistě oceníte snadnou údržbu, jelikož se bez problému dostanete ke všem jejím částem.
Rozměr vodovodní baterie
Vodovodní baterie se vyrábí ve dvou základních rozměrech, a to s roztečí 100 mm, nebo 150 mm. Pokud při zapojení baterie zjistíte, že se její rozměr neshoduje s výstupem ve zdi, můžete tuto situaci vyřešit redukcí. Své nové baterie se tak nemusíte hned vzdávat.
Z čeho jsou vyrobené?
Materiál vodovodní baterie hraje při jejím výběru velkou roli. Nejen, že každý má jiné praktické vlastnosti, ale nabízí i odlišný design. Nejčastěji se vyrábí z nerezové oceli, chromu a mosazi.
Nerezová ocel a chrom se pyšní skvělými praktickými a estetickými vlastnostmi. Tyto vodovodní baterie tak skvěle zapadnou do každé koupelny. Mimo to jistě oceníte, že jsou nenáročné na údržbu.
Pokud chcete být originální, dejte přednost mosazným bateriím, které dodají kouzlo moderní i retro koupelně. Mosazné baterie vyžadují šetrnou a pravidelnou údržbu. Pokud se pro ně rozhodnete, počítejte s vyššími pořizovacími náklady.
.jpg)
Úspora vody
V dnešní době je nesmírně důležitá úspora vody. Pokud se i vy snažíte s vodou šetřit, zaměřte svůj výběr na pákové baterie. Díky rychlému nastavení teploty vody s ní ušetříte až 40 % vody v porovnání s kohoutkovou baterií, což je poměrně velké množství.
Páková baterie však není jediná možnost, jak můžete spotřebu vody snížit. Velkým pomocníkem jsou také termostatické baterie, u kterých si nastavíte požadovanou teplotu vody, která se vám po celou dobu mytí nemění. Nebudete tak muset teplotu neustále nastavovat a tudíž se vyhnete plýtvání vodou.
Termostatické baterie mívají bezpečnostní pojistku, takže se není třeba obávat, že by děti teplotu vody zvýšily a opařily se. Jako ideální teplota se doporučuje 38 °C, záleží však na vašich vlastních preferencích.
Teplota vody se jednoduše mění na stupnici. Kromě ní lze u termostatické baterie pomocí tlačítka nastavit také proud vody. Díky tomu jí při mytí proteče jen tolik, kolik je nezbytně třeba k pohodlnému umytí, a vy se tak úspěšně vyhnete zbytečně velké spotřebě.
26. 8. 2021 | zobrazeno 550×