Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!
Čeká vás montáž vany? S trochou zručnosti ji zvládnete i sami!
11. 10. 2021 | zobrazeno 5065×
Chcete si dopřávat relaxační koupel, kdykoliv se vám zlíbí? Pak se při budování nové nebo rekonstrukci staré koupelny určitě nevyhnete montáži vany. Jak si s ní ale poradit? V našem návodu vám prozradíme celý postup krok za krokem. Odnesete si z něj plno cenných rad, ať už se chystáte na montáž smaltované či akrylátové vany.
Plno lidí se ptá, jestli mají vyřešit nejdřív vanu nebo obklad – stejně jako sprchové kouty a vaničky se i vana instaluje jako poslední, tedy až po vydláždění. Vyhnete se tak vzniku ošklivé, nerovné spáry a napojení vany na obklad tak bude mnohem jednodušší.
Od výšky umístění odtokového systému se pak bude odvíjet to, jak vysoko osadit vanu. Obklady raději položte o něco níže – nevadí, když budou částečně zasahovat i za vanu.
Montáž vany krok za krokem
Prvním krokem instalace bude montáž kovových nožiček, díky nimž vanu dostanete do správné pozice a výšky. Důležitou součástí vany budou také podpěry pod nášlapnými a sedacími plochami, které vaně dodají stabilitu a odolnost.
Nožičky i podpěry bude třeba k vaně našroubovat pomocí několika vrtů – i tak si ale vystačíte s běžným nářadím. Konkrétní poloha se liší podle typu a tvaru vany. Instrukce byste měli najít v přiloženém návodu.
Po namontování nožiček je třeba jejich pohyblivou část nastavit tak, aby vana byla v naprosté rovině se zemí. Při kontrole vodováhou si tedy dejte na čas a pozici zkoušejte v různých místech, abyste dosáhli co nejpřesnějšího výsledku.
Dalším krokem bude instalace odtokového kompletu – odpadu a přepadu. Nejedná se o nic složitého, jen možná bude třeba některé trubky seříznout zařezávací pilkou a použít několik kolínek a odboček, aby spojení přesně pasovalo jak k vaně, tak i k vašemu opadu. Odpadový filtr je dobré před napojením podložit těsnícím kroužkem z tmelu.
Při montáži vany postup pokračuje tím, že nainstalujete vanovou baterii a upevníte k vaně kolečko pro ovládání vanového odtoku – pokud jím váš vybraný model disponuje. Následně se postup bude odvíjet od toho, jakým způsobem budete chtít vanu obezdít. Ať už ale zvolíte jakýkoliv způsob, než se uchýlíte k ukotvení vany ke zdi, doporučujeme ji olemovat vanovou profilovou páskou, která zabrání vzniku zvukových můstků.
V každém případě myslete na to, že byste vanu nikdy neměli zazdívat úplně napevno – zkrátili byste tak její životnost a znesnadnili si přístup k jejím dílům v případě nutnosti drobných oprav.
Lidé nejčastěji volí obezdění pomocí pórobetonových tvárnic, které nabízejí odolnost a snadnou manipulaci. Odborníci doporučují vanu nejprve zatížit, a to ideálně vodou, která zajistí, že vana bude pevně sedět na svém místě, a navíc odhalí případné nedostatky v konstrukci nožiček nebo odtoku.
Snadnější cestou je obložení krycími panely, které se k vaně připevní pomocí úchytek připevněných přímo na vaně.
Montáž vany s obezděním můžete završit obložením, které bude ladit se zbytkem koupelny, což je rozhodně velké plus. V každém případě nezapomeňte obvod vany podél stěny i obezdění utěsnit sanitárním silikonem.
15. 1. 2024 | zobrazeno 5065×