0 položek0 Kč

Zařizujeme koupelnu svépomocí: Jak na montáž umyvadla?

11. 10. 2021  |  zobrazeno 6422×

Montáž umyvadla patří mezi základní práce, kterým se při zařizování koupelny stoprocentně nevyhnete. Naštěstí nejde o příliš složitý úkol, stačí se na něj dobře připravit a postupovat hezky krok za krokem.

A co je potřeba za náčiní? Kromě samotného umyvadla a příslušenství nezbytného k instalaci si připravte vodováhu, metr, kladivo, příklepovou vrtačku s odpovídajícími vrtáky, maticové klíče a silikon.

Příprava na montáž umyvadla

Než se budete chtít vrhnout na montáž umyvadla, budete nejprve muset mít hotové odpadní potrubí a připravený přívod studené a teplé vody. Postup montáže se liší podle typu upevnění umyvadla, avšak nejčastěji se setkáte se závěsnými modely, které se instalují přímo na zeď pomocí kotvících šroubů a hmoždinek – a právě montáž závěsného umyvadla si zde popíšeme.

Prvním krokem bude určení výšky umyvadla – standardně se instaluje tak, aby horní hrana byla 80 až 85 centimetrů nad podlahou. Jestliže ale umyvadlo používají děti nebo starší lidé, bude nejspíš nutné tomu výšku uzpůsobit. Pokud se chystáte na montáž umyvadla se skříňkou, je potřeba při určování vhodné pozice umyvadla vzít v potaz i její výšku.

Jakmile máte jasno v tom, jak vysoko umyvadlo umístíte, přeměřte si vzdálenost mezi otvory pro kotvící šrouby, které najdete na zadní straně umyvadla. Poté si na zdi v požadované výšce vyznačte dva body a pomocí vodováhy je upravte tak, aby byly v jedné rovině.

Pokud se chcete vyhnout tomu, aby vrták sklouzl po dlažbě, přilepte na místa určená vrtání kousek lepenky a body si zaznačte na ní. Jestliže máte po ruce důlčík, můžete si střed vrtu označit i s ním.

montáž umyvadla

Do samotného vrtání se nejprve pusťte bez příklepu a až pro provrtání kachličky ho zapněte. Díra musí být dostatečně hluboká na to, aby hmoždinka pronikla až do pevného zdiva – tak budete mít jistotu, že bude umyvadlo na místě pevně držet.

Před usazením hmoždinek na místo nezapomeňte z děr vyfoukat či vysát zbytky vrtaného zdiva. Až je do otvorů zaklepete, za pomocí stavitelných kleští pak našroubujte kombinované šrouby určené k ukotvení umyvadla.

Připojení vody a odpadu

V tomto bodě by kotvící šrouby, přívody vody i odpad měly být připraveny pro instalaci. Nyní je na řadě montáž odtoku umyvadla a přívodu vody – připravte si tedy sestavu vodovodní armatury a pro jistotu překontrolujte, jestli v ní něco nechybí.

Připojení vody a odpadu

Do otvorů na spodní straně baterie našroubujte přívodní hadičky a nasaďte těsnění. Šroub či šrouby (jejich počet se může lišit) určené k upevnění armatury k umyvadlu se vyplatí našroubovat také předem.

Pak nasaďte baterii do příslušného otvoru v umyvadle a vystřeďte ji. Následně vodovodní armaturu zespodu utáhněte pomocí matic a dávejte přitom pozor, abyste nepoškodili umyvadlo. Následně můžete umyvadlo nasadit na kotvící šrouby a nastavit ho do správné polohy.

Po srovnání umyvadla můžete na kotvící šrouby nasadit gumové podložky a matice utáhnout pomocí stavitelných kleští. Montáž přívodu vody bude kompletní, jakmile napojíte přívodní hadičky na rohové ventily.

Nyní už jen zbývá umyvadlo napojit na odpad – k tomu můžete použít buď běžný plastový sifon s nádobkou na separaci nečistot, nebo trubkový sifon ve tvaru písmene „U“. V obou případech se postupuje prakticky stejně.

Z vrchní i spodní strany umyvadla je třeba zasunout jednotlivé díly odtokového ventilu, následně ho vystředit a přitáhnout šroubem. Pak nasaďte nádobku sifonu a zkraťte trubky z umyvadla tak, aby dosáhly tak akorát ke stěně.

Poté nainstalujte veškerá těsnění sifonu umyvadla, dotáhněte matice a napusťte vodu, abyste odhalili případná volná místa. Nakonec můžete zavěsit krycí polosloupek a pomocí sanitárního silikonu utěsnit spáru podél zdi – a tímto je montáž umyvadla hotová. Na závěr pro vás máme ještě krátké, přehledné video s celým postupem:

4. 8. 2022  |  zobrazeno 6422×

Rady, tipy a inspirace

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Více článků

Ověřeno zákazníky

Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!

velmi ochotné jednání při komunikaci s obchodem

Objednávka i následné dodání proběhlo rychle a bez závad

Vše v pohodě a hlavně rychle doručeno.

+Rychlá reakce i expedice. - Expediční firma.

Sprchový box nám instalatér montoval až tento týden. Až den před instalací jsme zjišťovali, zdali je dodaný box v pořádku. Vše bylo OK. Jen jednu poznámku. Při převzetí od dopravce je nemožné zjišťovat, zda není něco poškozeno. S dodaným boxem jsme moc spokojeni.

Doporučuji, vše proběhlo tak, jak mělo.

Rychlé a bezproblémové vyřízení nákupu a dodávky, spokojenost.

Jsem velice spokojená s vyřízením objednávky.V pondělí objednáno a již ve středu doručeno.

S nákupem celkovým jsem spokojená.Objednala jsem a za týden mi to dovezli domů složené dokonce i na vysoké skřiňce byli namontované dveře které neměli byt namontované.S obchodem byla dobrá komunikace Takže spokojenost

+ Komunikace rychlost vyřízení a doručení

- Jediná asi nevýhoda že v Emailu psali možnost platit kartou ale nakonec to kartou nešlo

Výrobek na první pohled vypadá dobře,ale toje vše.V předu mhlo být madlo na uchycení aby nadošlo k poškození výplně.Lišta která drží zástěnu na stěně,také nelicuje,je to takové DO-DO.

+ Rychlost dodání

Dobra komunikace, zboží v pořádku

Vše proběhlo bez problémů,rychlé dodání

Přehledné stránky obchodu,rychlé dodání,skvělé ceny

Byla jsem velmi spokojena s rychlostí a zpracováním objednávky.

+ rychlost objednávky a vyexpedování skvělá komunikace zpětná vazba