Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!
Jaký je ideální rozměr sprchového koutu?
26. 8. 2021 | zobrazeno 11413×
Patříte mezi milovníky sprchování, kteří mu dají přednost před koupáním v napuštěné vaně za všech okolností? Proud tekoucí vody z vás smyje nečistoty a starosti z prožitého dne a tělo i mysl si zároveň náležitě odpočine.
Sprchový kout má oproti vaně hned několik výhod. Sprchování je mnohem hygieničtější, rychlejší a tím pádem i ekonomičtější. Dochází při něm k mnohem menší spotřebě vody, což se pozitivně podepíše na vašem měsíčním vyúčtování.
Sprchový kout nabízí nepřeberné množství dalších praktických výhod. Tou největší je, že není zdaleka tak náročný na prostor jako vana. Pokud je tedy vaše koupelna malá, bude pro vás sprchový kout ideální volbou.
Je uzavřený, takže při sprchování zůstane veškerá voda uvnitř. Díky tomu už nebudete muset řešit, že máte po koupání mokrou podlahu v celé koupelně.
Jak velký sprchový kout ale vybrat, aby se do vaší koupelny vešel tak akorát? V následujících řádcích vám prozradíme pár rad, které vám s výběrem ideálního rozměru sprchového koutu pomohou.
Minimální rozměr sprchového koutu
Aby pro vás bylo sprchování bezpečné a komfortní, neměl by být sprchový kout menší než 80 × 80 cm. Nezáleží však jen na samotném rozměru, rozhodující je totiž i jeho tvar.
Nejvíce prostoru v koupelně ušetříte díky čtvrtkruhovým sprchovým koutům. Skvěle padnou do rohu, takže nezabírají víc místa, než je nezbytně nutné. Navíc místnost opticky zvětší, což je v malých koupelnách velmi žádané.
Pokud dáváte přednost sprchovému koutu i v případě, že je vaše koupelna dostatečně prostorná, vyberte si co největší sprchový kout. S každým centimetrem navíc totiž získáte více pohodlí. Z toho logicky vyplývá, že vám největší komfort nabídne sprchový kout ve tvaru obdélníku.
Sprchové kouty jsou však dostupné i ve tvaru čtverce nebo v asymetrických tvarech. Vybrat si můžete takový, který má rozměr dokonce i 150 × 150 cm, což už je pořádně velký prostor k vykonání každodenní hygieny.
Způsob otevírání
Prostor v koupelně ušetříte také díky způsobu otevírání sprchového koutu. Do malé koupelny jsou ideální zalamovací, posuvné nebo shrnovací sprchové dveře, které v ní nezaberou žádné místo navíc.
Sprchové dveře se zalamovacím typem otevírání se zalomí k vnitřní stěně sprchového koutu. Voda po nich neustále stéká do sprchového koutu, takže je podlaha v koupelně suchá. Při otevření zanechávají široký vstup, takže pro vás bude pohyb dovnitř a ven pohodlný a zcela bezpečný.
Posuvné otevírání dveří se od zalamovacího typu příliš neliší. Otevírání zajišťují pojezdy, které musí být co nejkvalitnější, aby se dveře nezadrhávaly a šly snadno otevřít. Čas od času je třeba ložiska v pojezdech namazat, abyste prodloužili jejich životnost.
Shrnovací dveře bývají tvořené lamelami. Poskytnou vám dostatečně velký průchod a navíc můžete jejich šířku snadno upravovat. Stačí jednoduše přidat nebo naopak odebrat některou lamelu.
V případě, že je vaše koupelna dostatečně prostorná, vsaďte na pantové dveře. Pro bezproblémové otevírání si budete muset nechat před sprchovým koutem dostatek prostoru, ale zajistíte si maximálně komfortní průchod do sprchového koutu. Navíc mohou být doplněné zdvihovým mechanismem, který usnadní jejich používání.
Atypické sprchové kouty
Pokud je vaše koupelna neobvyklá, nebo potřebujete jiný rozměr sprchového koutu, než jaký výrobci standardně nabízí, nechte si ho vyrobit na míru. Díky tomu získáte sprchový kout, který bude přesně podle vašich požadavků a do koupelny dokonale zapadne.
Musíte však počítat s vyšší pořizovací cenou, jelikož bude jeho výroba náročnější. Kromě toho se může stát, že k němu nebude pasovat žádná sprchová vanička. Ideálním řešením pro atypické sprchové kouty jsou odtokové žlaby, které sprchovou vaničku skvěle nahradí.
Nepodceňte jejich výšku
Rozměr sprchového koutu zajímá každého, ale ne každý se zaměřuje na jeho výšku, která je stejně důležitá. Obzvlášť, pokud s vámi v rodině žije vysoká osoba, neměli byste tento parametr podceňovat. Ideální je výška 190 až 200 cm, která zajistí, aby voda při sprchování nepřetékala přes vrchní okraj, a tak nevytopila celou koupelnu.
26. 8. 2021 | zobrazeno 11413×