Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!
Jak se starat o ložiskové pojezdy?
16. 10. 2022 | zobrazeno 6620×
U sprchového koutu opatřeného dveřmi s posuvným mechanismem jsou nejdůležitější ložisková kolečka neboli pojezdy. Právě jejich zadření je nejčastější poruchou u sprchových koutů s tímto stylem otevírání.
Tak jako každá jiná ložiska se musí i ta v pojezdech pravidelně mazat – životnost pojezdů tím prodloužíte o několik let. Ale nebojte se, není to žádná velká dřina a údržbou ani nestrávíte moc času.
Proč jdou dveře s ložiskovými pojezdy po čase otevírat ztuha?
Pokud je ložisko v pojezdu suché a nemazané, začne při otevírání dřít. Nejčastěji na to trpí ložiskové pojezdy ve spodní části sprchového koutu, jelikož na ně stéká více vody, ze které se uvolňuje vodní kámen. V kolečkách navíc zůstávají i zbytky mýdla, šamponů a sprchových gelů.
Ještě rychleji se ložisko zadře ve sprchových koutech, které mají jen občasné využití. Vodní kámen se zde usadí mnohem snadněji a vy pak můžete pozorovat, jak se dveře pokaždé otevírají o něco hůře.
Pak jen stačí, abyste jednou více zabrali, a z pojezdu se po celé koupelně rozkutálí malé kuličky. Tím se odstartuje koloběh shánění nových koleček pasujících do vašeho sprchového koutu.
Jak se tedy o pojezdy starat?
Základem péče o ložiska je pravidelné mazání, a to ideálně formou spreje, který se snadněji aplikuje a je spolehlivější než klasická vazelína. Mazivo se navíc do pojezdu lépe dostane. Vazelína navíc může zůstat na kolečku a následně ušpinit celý profil, ve kterém je pojezd usazen.
Co se týče četnosti mazání, rozhodně platí, že čím častěji, tím lépe. Samozřejmě ale můžete mazat podle potřeby – poznáte to tak, že otevírání tuhne nebo se posouvá hůře. Obecně by však mělo stačit ložiska promazat cca jednou za dva měsíce. Stačí kolečko ošetřit sprejem a pak dveře párkrát posunout ze strany na stranu, aby se promazalo celé ložisko.
Životnost udržovaných a zanedbaných ložisek
Lidé na špatnou údržbu ložisek nejčastěji doplatí zhruba po roce a půl až dvou letech. V této době se snaží uplatnit reklamaci, ale marně. Závadu sice často přisuzují nízké kvalitě ložisek, ale ve výsledku se ukáže, že zanedbali promazávání – kolečka jsou celá obalená vodním kamenem a zatuhlá.
Naopak pravidelným mazáním a odstraňováním vodního kamene můžete životnost pojezdů prodloužit v horizontu několika let. Skutečná doba se pochopitelně liší v závislosti na konkrétním modelu a jeho kvalitě.
A co vodní kámen?
Pokud víte, že doma máte tvrdou vodu, vyplatí se ložiska před promazáním zbavit vodního kamene. Pochopitelně můžete použít speciální přípravek, vystačíte si ale i s obyčejným kuchyňským octem. Používejte ho však s rozumem a nenechávejte ho působit příliš dlouho. Raději si čištění na malé ploše nejprve vyzkoušejte a až poté se vrhněte na celá ložiska.
I když byste si to asi přáli, bezúdržbové ložiskové pojezdy bohužel neexistují. Působení vody a vodního kamene vytváří příliš náročné podmínky pro to, aby bylo možné získat dlouhou životnost bez toho, aniž byste hnuli prstem. Jak ale vidíte, pokud víte, co máte dělat, údržbu můžete zvládnout během pár minut.
16. 1. 2024 | zobrazeno 6620×