0 položek0 Kč

Jak opravit protékající záchod? Tipy a rady, jak si poradit svépomocí

11. 10. 2021  |  zobrazeno 8179×

Voda není zadarmo, a proto se rozhodně nevyplácí s ní plýtvat. Pokud tedy u sanitárního vybavení nastane technický problém, opravu není radno jeho řešení odkládat. Typickým příkladem je protékající záchod.

Už jen s každým spláchnutím pošleme do odpadního potrubí několik litrů vody – a teď si představte, kolik jí vyplýtváte, když záchodem samovolně a bez povšimnutí protéká? Už jen u slabě protékajícího záchodu spotřeba vody stoupá až o 1 000 litrů denně.

Když si to tedy sečtete, už jen po měsíci s protékajícím záchodem utratíte za vodu tolik, co byste zaplatili za náhradní díly. Po roce můžete utratit i tolik, co byste dali za nové WC.

S opravou si přitom poradí prakticky každý a ani k tomu nepotřebujete žádné zvláštní znalosti instalateřiny. Nevěříte? Přečtěte si náš návod na to, jak opravit protékající záchod, a sami se přesvědčíte, že nejde o nic složitého!

Co je potřeba k opravě?

Příslušenství, které byste si měli připravit, se odvíjí především od toho, proč voda protéká a jaký máte typ záchodu. Majitelé novějších modelů mají celkově výhodu, jelikož jsou modernější typy sestavené tak, abyste se ke všem částem splachování dostali velmi snadno. U starších záchodů se většinou nevyhnete demontáži celé nádržky.

Určitě byste měli mít po ruce minimálně šroubovák. V případě znečištění se vám bude hodit přípravek pro odstranění vodního kamene a klasický saponát – například na nádobí. Pokud zjistíte, že jsou některé části opotřebené, budete potřebovat náhradní díly. Nejčastěji bývá příčinou vypouštěcí ventil nebo jeho těsnění.

A jak dlouho oprava potrvá? Pokud si vše dobře připravíte, může vám postup opravy zabrat klidně jen pár minut. Velkou roli hraje vaše zručnost a model toalety, který doma máte.

protékající záchod

Jak opravit protékající záchod?

U každé opravy zařízení napojených na vodu je vždy třeba vypnout hlavní přívod vody a toaleta není výjimkou. Jakmile budete mít hotovo, je třeba spláchnout, abyste kompletně vyprázdnili nádržku vody a mohli se podívat, kde je vlastně zakopaný pes.

1. krok

Abyste zjistili, proč voda protéká, musíte sejmout kryt nádržky. U některých záchodů stačí jen odklopit víko, zatímco jiné modely vyžadují u jiných odšroubování krytu ovládání splachování. U starších typů dost možná budete muset nejprve úplně odstranit splachování připevněné k tyčce a až poté budete moci sundat kryt.

2. krok

Po otevření nádržky vás dost možná překvapí, co v ní uvidíte. Stojatá voda přirozeně vede nejen ke tvorbě vodního kamene, ale také slizkého povlaku, který na pohled není zrovna příjemný. Všechny tyto nečistoty bude v první řadě potřeba vyčistit – s vodním kamenem vám pomohou speciální přípravky nebo také obyčejná jedlá soda, kyselina citronová či ocet.

První na řadě bude plovákový ventil, který stačí umýt saponátem, opláchnout horkou vodou a vrátit zpět na místo. Poté přijde na řadu celý vnitřek nádržky, a to v podstatě všude, kam se vám podaří dostat – čím lépe nádržku vyčistíte, tím méně práce budete mít, až tuto rutinu budete v budoucnu opakovat.

3. krok

Posledním krokem bude kontrola těsnění. Jestliže zjistíte, že je už staré, steřelé a opotřebované, bude na místě ho ihned vyměnit. Totéž platí i pro ventil, se kterým je třeba provést ten samý proces – spolu s těsněním patří mezi nejčastější důvody, proč záchod stále napouští vodu a protéká.

Jakmile budete mít čištění i výměnu hotovou, můžete nádržku opět seskládat a zakrýt, opět zapnout hlavní přívod vody a toaleta by měla opět normálně fungovat.

K nádržce se dostanete vždy, i když složitě

Náš návod na to, jak opravit protékající záchod můžete využít, ať už máte jakýkoliv záchod – proces se bude lišit pouze v tom, jakým způsobem se budete do nádržky dostávat.

U splachovadel typu kombi se často musí nejprve demontovat tlačítka pro splachování. Překážkou není ani vestavěný systém splachování, který bývá běžnou součástí předstěnových systémů.

protékající záchod

A jaké budou náklady? To závisí na konkrétním modelu WC a jeho značce a důvodu opravy, což jsou faktory, od kterých se odvíjí také cena náhradních dílů. Obecně ale platí, že velmi staré záchody se opravovat nevyplatí a je lepší rovnou investovat do kompletní výměny. Shánění náhradních dílů bude snadnější a odolnost proti opotřebení podstatně vyšší.

 

15. 1. 2024  |  zobrazeno 8179×

Rady, tipy a inspirace

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je termostatická baterie a jak funguje?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Co je sprchový box a jak ho vybrat?

Více článků

Ověřeno zákazníky

Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!

velmi ochotné jednání při komunikaci s obchodem

Objednávka i následné dodání proběhlo rychle a bez závad

Vše v pohodě a hlavně rychle doručeno.

+Rychlá reakce i expedice. - Expediční firma.

Sprchový box nám instalatér montoval až tento týden. Až den před instalací jsme zjišťovali, zdali je dodaný box v pořádku. Vše bylo OK. Jen jednu poznámku. Při převzetí od dopravce je nemožné zjišťovat, zda není něco poškozeno. S dodaným boxem jsme moc spokojeni.

Doporučuji, vše proběhlo tak, jak mělo.

Rychlé a bezproblémové vyřízení nákupu a dodávky, spokojenost.

Jsem velice spokojená s vyřízením objednávky.V pondělí objednáno a již ve středu doručeno.

S nákupem celkovým jsem spokojená.Objednala jsem a za týden mi to dovezli domů složené dokonce i na vysoké skřiňce byli namontované dveře které neměli byt namontované.S obchodem byla dobrá komunikace Takže spokojenost

+ Komunikace rychlost vyřízení a doručení

- Jediná asi nevýhoda že v Emailu psali možnost platit kartou ale nakonec to kartou nešlo

Výrobek na první pohled vypadá dobře,ale toje vše.V předu mhlo být madlo na uchycení aby nadošlo k poškození výplně.Lišta která drží zástěnu na stěně,také nelicuje,je to takové DO-DO.

+ Rychlost dodání

Dobra komunikace, zboží v pořádku

Vše proběhlo bez problémů,rychlé dodání

Přehledné stránky obchodu,rychlé dodání,skvělé ceny

Byla jsem velmi spokojena s rychlostí a zpracováním objednávky.

+ rychlost objednávky a vyexpedování skvělá komunikace zpětná vazba