0 položek0 Kč

Nákup obkladů a dlažeb: na co dávat pozor?

11. 10. 2021  |  zobrazeno 8509×

Pokud máte zkušenost s rekonstrukcí koupelny, balkonu či terasy, jistě víte, že výběr perfektních obkladů a dlažby není zrovna jednoduchý – musí přece jen lahodit oku, ale zároveň splňovat určité jakostní standardy. Běžný zákazník se snadno ztratí v pojmech, jako je otěruvzdornost, mrazuvzdornost, nasákavost, tvrdost a tak podobně.

Dejme tedy estetickou stránku stranou – přece jen je silně individuální a nepatří mezi faktory, o nichž by vás měl někdo poučovat. Proto vám v tomto článku poskytneme několik rad, které se týkají spíše kvalitativní stránky obkladů dlažeb a také toho, kam se jednotlivé typy nejlépe hodí.

Nasákavost – perfektní ukazatel mrazuvzdornosti

Možná se nyní ptáte, jak spolu souvisí odolnost proti mrazu a absorpce vlhkosti. Pravdou však je, že údaje o nasákavost materiálu vám poslouží jako spolehlivý ukazatel jeho mrazuvzdornosti.

Nákup obkladů a dlažeb - mrazuvzdornost

Například u obkládaček do koupelen není mrazuvzdornost požadována a nasákavost zde může přesáhnout 10 %. Pro pro balkony či lodžie je to však nepřijatelné – voda při nízkých teplotách nabývá na objemu, což by mohlo dlaždice poškodit. Proto je pro venkovní prostředí vhodná nasákavost pouze v rozmezí 0,04–0,5 %.

Lze z toho tedy vyvodit, že čím vyšší je nasákavost dlaždic, tím menší je jejich mrazuvzdornost a naopak.

Otěruvzdornost není totéž jako tvrdost

Další důležitou vlastností dlažeb je otěruvzdornost, kterou si zákazníci často zaměňují s tvrdostí – ta však pro běžné používání v domácnosti není na rozdíl od otěruvzdornosti až tak důležitá.

Existují však zákazníci, kteří otěruvzdornosti přikládají naopak až příliš velký význam a v tomto ohledu trvají na nejvyšší kvalitě, i když se jedná pouze o dlažbu do koupelny nebo kuchyně, kde je riziko opotřebení v porovnání s venkovním prostředím prakticky minimální.

Podlahové dlaždice se rozlišují římskými číslicemi ve stupnici od I do V – od nejnižší až po nejvyšší odolnost proti opotřebení. Pro domácí koupelny a WC zcela postačí stupeň II až III, pro kuchyně a chodby se doporučuje III až IV, veřejné prostory vyžadují stupeň IV a V – čili takzvané slinuté dlaždice, které najdete i pod italským označením gres porcellanato nebo gres porcellanato smaltato.

Otěruvzdornost

Barva jedině podle vzorku

Obrazovky ani tištěné katalogy klamou a nikdy nedovedou vystihnout přesný odstín dlažby nebo obkladů. Proto se nikdy nevyplácí cokoliv objednávat bez toho, aniž byste měli možnost vidět reálný vzorek. Takové počínání obvykle končí zklamáním, které určitě nechcete riskovat.

Pozor na dodatečné objednávky

Dlažba se vyrábí z více surovin a kvůli tomu se může stát, že výrobní várky se od sebe budou s nějakým časovým odstupem lišit. Každá várka ale má svůj přesně daný odstín a rozměr, který je uveden na obalu, a proto je ideální s sebou při dokupování přinést obal, případně jeden kus obkladu nebo dlažby pro porovnání.

Z toho důvodu je také lepší vyhnout se doprodejovým akcím nebo nahodilým dovozům. Už druhý den byste mohli mít problém sehnat stejnou šarži nebo dokonce samotný výrobek.

Kolik přikoupit na prořez?

Nákup obkladů a dlažeb

Při nákupu je třeba pamatovat také na rezervu – zhruba 10 až 15 % navíc na prořez u menších prostor, u větších obkladů je lepší přikoupit i více. Nedává smysl kupovat obklady přesně na kus. Za dva roky vás může potkat nějaká nehoda a jen těžko budete shánět pár kusů obkladu ze stejné šarže. Proto si raději objednejte zhruba o metr čtvereční navíc pro případ nouze.

 

18. 10. 2021  |  zobrazeno 8509×

Ověřeno zákazníky

Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!

velmi ochotné jednání při komunikaci s obchodem

Objednávka i následné dodání proběhlo rychle a bez závad

Vše v pohodě a hlavně rychle doručeno.

+Rychlá reakce i expedice. - Expediční firma.

Sprchový box nám instalatér montoval až tento týden. Až den před instalací jsme zjišťovali, zdali je dodaný box v pořádku. Vše bylo OK. Jen jednu poznámku. Při převzetí od dopravce je nemožné zjišťovat, zda není něco poškozeno. S dodaným boxem jsme moc spokojeni.

Doporučuji, vše proběhlo tak, jak mělo.

Rychlé a bezproblémové vyřízení nákupu a dodávky, spokojenost.

Jsem velice spokojená s vyřízením objednávky.V pondělí objednáno a již ve středu doručeno.

S nákupem celkovým jsem spokojená.Objednala jsem a za týden mi to dovezli domů složené dokonce i na vysoké skřiňce byli namontované dveře které neměli byt namontované.S obchodem byla dobrá komunikace Takže spokojenost

+ Komunikace rychlost vyřízení a doručení

- Jediná asi nevýhoda že v Emailu psali možnost platit kartou ale nakonec to kartou nešlo

Výrobek na první pohled vypadá dobře,ale toje vše.V předu mhlo být madlo na uchycení aby nadošlo k poškození výplně.Lišta která drží zástěnu na stěně,také nelicuje,je to takové DO-DO.

+ Rychlost dodání

Dobra komunikace, zboží v pořádku

Vše proběhlo bez problémů,rychlé dodání

Přehledné stránky obchodu,rychlé dodání,skvělé ceny

Byla jsem velmi spokojena s rychlostí a zpracováním objednávky.

+ rychlost objednávky a vyexpedování skvělá komunikace zpětná vazba