Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!
Nákup obkladů a dlažeb: na co dávat pozor?
11. 10. 2021 | zobrazeno 8316×
Pokud máte zkušenost s rekonstrukcí koupelny, balkonu či terasy, jistě víte, že výběr perfektních obkladů a dlažby není zrovna jednoduchý – musí přece jen lahodit oku, ale zároveň splňovat určité jakostní standardy. Běžný zákazník se snadno ztratí v pojmech, jako je otěruvzdornost, mrazuvzdornost, nasákavost, tvrdost a tak podobně.
Dejme tedy estetickou stránku stranou – přece jen je silně individuální a nepatří mezi faktory, o nichž by vás měl někdo poučovat. Proto vám v tomto článku poskytneme několik rad, které se týkají spíše kvalitativní stránky obkladů dlažeb a také toho, kam se jednotlivé typy nejlépe hodí.
Nasákavost – perfektní ukazatel mrazuvzdornosti
Možná se nyní ptáte, jak spolu souvisí odolnost proti mrazu a absorpce vlhkosti. Pravdou však je, že údaje o nasákavost materiálu vám poslouží jako spolehlivý ukazatel jeho mrazuvzdornosti.
Například u obkládaček do koupelen není mrazuvzdornost požadována a nasákavost zde může přesáhnout 10 %. Pro pro balkony či lodžie je to však nepřijatelné – voda při nízkých teplotách nabývá na objemu, což by mohlo dlaždice poškodit. Proto je pro venkovní prostředí vhodná nasákavost pouze v rozmezí 0,04–0,5 %.
Lze z toho tedy vyvodit, že čím vyšší je nasákavost dlaždic, tím menší je jejich mrazuvzdornost a naopak.
Otěruvzdornost není totéž jako tvrdost
Další důležitou vlastností dlažeb je otěruvzdornost, kterou si zákazníci často zaměňují s tvrdostí – ta však pro běžné používání v domácnosti není na rozdíl od otěruvzdornosti až tak důležitá.
Existují však zákazníci, kteří otěruvzdornosti přikládají naopak až příliš velký význam a v tomto ohledu trvají na nejvyšší kvalitě, i když se jedná pouze o dlažbu do koupelny nebo kuchyně, kde je riziko opotřebení v porovnání s venkovním prostředím prakticky minimální.
Podlahové dlaždice se rozlišují římskými číslicemi ve stupnici od I do V – od nejnižší až po nejvyšší odolnost proti opotřebení. Pro domácí koupelny a WC zcela postačí stupeň II až III, pro kuchyně a chodby se doporučuje III až IV, veřejné prostory vyžadují stupeň IV a V – čili takzvané slinuté dlaždice, které najdete i pod italským označením gres porcellanato nebo gres porcellanato smaltato.
Barva jedině podle vzorku
Obrazovky ani tištěné katalogy klamou a nikdy nedovedou vystihnout přesný odstín dlažby nebo obkladů. Proto se nikdy nevyplácí cokoliv objednávat bez toho, aniž byste měli možnost vidět reálný vzorek. Takové počínání obvykle končí zklamáním, které určitě nechcete riskovat.
Pozor na dodatečné objednávky
Dlažba se vyrábí z více surovin a kvůli tomu se může stát, že výrobní várky se od sebe budou s nějakým časovým odstupem lišit. Každá várka ale má svůj přesně daný odstín a rozměr, který je uveden na obalu, a proto je ideální s sebou při dokupování přinést obal, případně jeden kus obkladu nebo dlažby pro porovnání.
Z toho důvodu je také lepší vyhnout se doprodejovým akcím nebo nahodilým dovozům. Už druhý den byste mohli mít problém sehnat stejnou šarži nebo dokonce samotný výrobek.
Kolik přikoupit na prořez?

Při nákupu je třeba pamatovat také na rezervu – zhruba 10 až 15 % navíc na prořez u menších prostor, u větších obkladů je lepší přikoupit i více. Nedává smysl kupovat obklady přesně na kus. Za dva roky vás může potkat nějaká nehoda a jen těžko budete shánět pár kusů obkladu ze stejné šarže. Proto si raději objednejte zhruba o metr čtvereční navíc pro případ nouze.
18. 10. 2021 | zobrazeno 8316×