0 položek0 Kč

Montáž závěsného WC: jak si s ní poradit svépomocí?

11. 10. 2021  |  zobrazeno 16001×

I něco tak základního, jako je WC vás jednou omrzí, obzvlášť pokud máte volně stojící variantu. Ta je v dnešní době považovaná za zastaralejší a méně vzhledné řešení, a tak ji v mnoha domácnostech již spolehlivě nahradilo závěsné WC, které představuje nejen modernější, ale i praktičtější variantu.

Mezi jeho hlavní výhody patří rozhodně estetický vzhled. Do koupelny se totiž závěsné WC sice instaluje jako set, avšak všechny funkční díly jsou ukryté za stěnou. Z celé instalační sady je pak vidět jen samotný klozet a ovládací tlačítko nádrže, které si můžete navíc navolit tak, aby perfektně podtrhlo design vaší koupelny.

Montáž závěsného WC

Jistě oceníte i praktičnost po stránce úklidu – díky umístění nad podlahou snadno vytřete pod klozetem i všude okolo a nemusíte se rozčilovat nad těžko dostupnými místy. Montáž závěsného WC vám však přinese i další benefity, jako je:

  • možnost instalace téměř kamkoliv,
  • volitelná výška instalace modulu, a tak i samotného závěsného WC,
  • opravdu vysoká nosnost, která dosahuje až 400 kg,
  • úspora vody díky dvojčinnému splachování nebo systému start/stop,
  • tiché napouštění zásluhou instalace před stěnu, odhlučnění lze navíc posílit izolační deskou.

Jak se v následujícím textu přesvědčíte, montáž závěsného WC zvládne každý zručný domácí kutil. Nicméně pokud svým schopnostem nevěříte, nebo by u vás byla přestavba technicky složitější, určitě se vyplatí obrátit na proškoleného instalatéra.

Pokud si na to ale přece jen troufnete sami, v následujících řádcích si prozradíme, jak obezdít a nainstalovat závěsné WC.

1. Demontáž původního stojícího WC

Než začnete s čímkoliv jiným, je třeba pro nové závěsné WC uvolnit místo. Začněte tím, že u starého klozetu uzavřete rohový ventil splachovací nádržky a vypustíte ji stisknutím ovládacího tlačítka nebo zatažením za páčku. Poté je třeba nožem rozříznout silikonovou spáru kopírující obvod keramiky u podlahy a povolit šroubení.

Následně z klozetu vytáhněte splachovací trubku, dejte ji stranou a vyjměte samotné WC včetně připojovacího hrdla. Mějte po ruce připravené vědro, kam necháte odtéct zbytkovou vodu, a důkladně odstraňte případně zbytky silikonu. Jestliže jste doposud využívali protihlukovou izolaci, můžete ji v této fázi odstranit také.

2. Připevnění a nastavení předstěnového systému

Pro snadnou montáž závěsného WC do sádrokartonu, bytového jádra i kamkoliv jinam se používají předstěnové systémy, které se samotným klozetem obvykle přicházejí v setu. Jejich instalace není nijak složitá – v první řadě je třeba vybrat to správné místo a tam montážní prvek postavit.

Následně je vaším úkolem stanovit požadovanou výšku. Na předstěnových systémech je pro snadnější manipulaci obvykle natištěný měrný bod, k němuž stačí pouze přiložit skládací metr a poté nastavit prvek v obou spodních šroubeních do výšky, která je na něm uvedena. K výšce je třeba započítat i tloušťku hotové podlahy.

Montáž závěsného WC

Odtok vody zajišťuje 90° koleno, které pro napojení na odpadní trubku ve zdi musíte spojit s dalším 90° kolenem a pak také se stěnovým připojením. Je velmi pravděpodobné, že koleno bude třeba o něco zkrátit, aby do konstrukce správně pasovalo. K tomu použijte pilku na kov a hranu pak nezapomeňte zabrousit pilníkem nebo brusným papírem.

Dobré spojení plastových trubek můžete zajistit tak, že jejich konce potřete mazadlem – nezapomeňte se ujistit, že trubkové spoje mají příslušné těsnící kroužky. Rohový ventil původní splachovací nádržky nahradí 90° koleno a připojovací hadice – pro správné napojení se držte pokynů výrobce, které byste měli najít v přiloženém manuálu.

3. Připevnění kovových profilů pro sádrokarton

Tloušťka instalační předstěny, respektive její vzdálenost od zdi, je dána trubkovým spojem. Šířku i výšku si po vzoru konstrukce vyznačte na okolních stěnách a dbejte na to, aby všechny čáry byly přesně vodorovné či svislé, k čemuž vám dopomůže vodováha.

Nyní je třeba uzpůsobit kovové profily rozměrům, které jste si připravili – stačí je uříznout nůžkami na plech. Na místa, která vyžadují svislou instalaci, použijte CW neboli stojanové profily. Pro vodorovné části si připravte UW čili krajní profily.

Samotná stavba instalační stěny probíhá tak, že se předstěnový systém zasune u země do jednoho UW profilu. Následně přicházejí na řadu ostatní profily, které připevníte pomocí hmoždinek a šroubů, a posléze můžete zasadit předstěnový systém a kolena k odtoku. Raději pozici ještě překontrolujte pomocí vodováhy a poté konstrukci přišroubujte k podlaze.

Následně na předstěnový systém přišroubujte oba stěnové držáky a zafixujte je. Dokončete propojení s přívodem vody a utěsněte spoj.

4. Zakrytí sádrokartonovými deskami

Než se vrhnete na montáž závěsného WC, je třeba konstrukci zakrýt sádrokartonovými deskami. Na čelní stranu dejte dvě vrstvy, abyste dosáhli lepší stability a pevnosti, kterých při upevňování závěsného WC není nikdy dost.

Nejprve si připravte sádrokartonové desky určené pro čelní stranu – zarovnejte okraje, připravte si výřez na ovládání splachovací nádržky a pomocí kruhového řezače nebo vrtacího nástavce vytvořte otvory pro závitové tyče a odtok. Stačí vše provést na jedné desce, poté ji přiložit ke konstrukci, abyste zjistili, že vše sedí, a podle ní pak nachystat i tu druhou.

Poté desky můžete přišroubovat ke kovovým profilům pomocí šroubů se samořeznými závity. Spoje by vždy měly doléhat na jeden kovový profil a u první položené vrstvy je dobré je zatmelit. Druhou vrstvu sádrokartonu na stěnu upevněte tak, aby spoje byly v přesazení k deskám z první vrstvy, čímž podpoříte stabilitu konstrukce.

Jakmile je čelní strana hotová, můžete položit boční a vrchní krycí plochu – obojí v jedné vrstvě. Nezapomeňte spoje opět zatmelit a po zaschnutí pečlivě zbrousit. Pak už zbývá jen obložení a můžete se vrhnout na samotnou montáž závěsného wc.

5. Montáž závěsného WC

Montáž závěsného WC

TIP: Potřebujete rekonstrukci koupelny? Najděte zdarma ověřeného řemeslníka.

Před samotnou instalací je třeba zkontrolovat, zda závitové tyče sedí k novému WC – k tomu je třeba změřit zástrčnou hloubku u klozetu a vzdálenost obou tyčí. Pokud na WC pasují, našroubujte je do konstrukce tak, aby měly požadovanou délku.

Pokračujte tím, že na připojovací hrdlo nasadíte gumové těsnění, potřete ho vhodným mazadlem a nasadíte jej na přípoj WC. Poté si na trubce čárou poznačte, kam až sahá zadní hrana WC, vyjměte ji, nasaďte do stěnového přípoje a udělejte na ní rovnou čáru tam, kde začíná obklad. Prostor mezi oběma čárami označuje rozměr, o který budete muset trubku zkrátit.

Stejného postupu se držte i u splachovací trubky a poté ji stejně jako připojovací hrdlo zkraťte na potřebnou velikost – použijte k tomu pilku na kov a hrany poté zabruste pilníkem či brusným papírem. Poté můžete obě trubky nasadit na WC.

Ještě než se vrhnete na montáž závěsného WC, nainstalujte na něj protihlukovou izolaci, a to buď v podobě protihlukové desky, nebo zoubkované rychlomontážní pásky. Nejenže tak zabráníte přenášení hluku, ale zároveň zahladíte drobné nerovnosti na stěně a předejdete poškození stěny nebo klozetu při montáži.

Pak už jen stačí nasadit WC na obě závitové tyče, nasunout plastové a kovové podložky a ručně utáhnout matice. Nejlepší cesta, jak utáhnout závěsné WC, je pochopitelně pomocí klíče, nicméně před tím ještě raději vodováhou zkontrolujte pozici a teprve poté matice dotáhněte a zakryjte krytkami. Pak už jen zbývá namontovat vybrané sedátko a je hotovo.

Na závěr bychom chtěli dodat, že u výběru a montáže závěsného wc cena nemá být hlavním určujícím faktorem. Pochopitelně najdete i levnější modely, ale stále platí, že by na prvním místě měla být především kvalita zboží, které koupíte, a jeho precizní instalace. Jedině tak se můžete spolehnout na to, že vám vaše nové WC skutečně vydrží celá léta.

15. 1. 2024  |  zobrazeno 16001×

Ověřeno zákazníky

Můj první nákup, vše naprosto v pořádku. Doporučuji!

velmi ochotné jednání při komunikaci s obchodem

Objednávka i následné dodání proběhlo rychle a bez závad

Vše v pohodě a hlavně rychle doručeno.

+Rychlá reakce i expedice. - Expediční firma.

Sprchový box nám instalatér montoval až tento týden. Až den před instalací jsme zjišťovali, zdali je dodaný box v pořádku. Vše bylo OK. Jen jednu poznámku. Při převzetí od dopravce je nemožné zjišťovat, zda není něco poškozeno. S dodaným boxem jsme moc spokojeni.

Doporučuji, vše proběhlo tak, jak mělo.

Rychlé a bezproblémové vyřízení nákupu a dodávky, spokojenost.

Jsem velice spokojená s vyřízením objednávky.V pondělí objednáno a již ve středu doručeno.

S nákupem celkovým jsem spokojená.Objednala jsem a za týden mi to dovezli domů složené dokonce i na vysoké skřiňce byli namontované dveře které neměli byt namontované.S obchodem byla dobrá komunikace Takže spokojenost

+ Komunikace rychlost vyřízení a doručení

- Jediná asi nevýhoda že v Emailu psali možnost platit kartou ale nakonec to kartou nešlo

Výrobek na první pohled vypadá dobře,ale toje vše.V předu mhlo být madlo na uchycení aby nadošlo k poškození výplně.Lišta která drží zástěnu na stěně,také nelicuje,je to takové DO-DO.

+ Rychlost dodání

Dobra komunikace, zboží v pořádku

Vše proběhlo bez problémů,rychlé dodání

Přehledné stránky obchodu,rychlé dodání,skvělé ceny

Byla jsem velmi spokojena s rychlostí a zpracováním objednávky.

+ rychlost objednávky a vyexpedování skvělá komunikace zpětná vazba