Vážení zákazníci, INTERNETOVÝ OBCHOD A EXPEDICE ZBOŽÍ FUNGUJE BEZ OMEZENÍ.
0 položek0 Kč

Měníme baterii. Sami a snadno

28. 8. 2013  |  zobrazeno 29380×

Kape, otáčí se ztuha, nebo prostě nevyhovuje celkovému designu vaší koupelny nebo kuchyně. Důvodů, proč měnit vodovodní baterii, nalezneme nespočet a není nic zbytečnějšího, než kvůli tomu volat instalatéra pokud jsme alespoň trošičku zruční.

 

Nástěnná versus stojánková baterie

V zásadě rozlišujeme dva druhy baterií. Pokud měníte nástěnnou baterii, „největší otázka“ spočívá ve výběru její správné následovnice. Sundat a nasadit baterii stojatou už vyžaduje trochu více kutilské zručnosti, ale i tak se průměrně šikovný člověk nemá čeho bát.

Nástěnná baterie, stojánková baterie

Nástěnná baterie

Jako u každé jiné práce i u instalatérských prací platí „Dvakrát měř, jednou řež“. A to zvláště při kupování nové baterie. U nástěnné verze musíte pečlivě změřit rozteč.

Jak změřit rozteč u nástěnné baterie?

Stačí změřit metrem nebo dostatečně dlouhým pravítkem rozteč (vzdálenost) mezi přívodními trubkami teplé a studené vody. Popřípadě lze změřit i na baterii.

Naměřená rozteč může být, již minimálně používaná, 100 mm nebo nyní všude běžně používaná rozteč 150 mm. Když půjdete baterii nakupovat přímo do prodejny tak se na Vás nikdo zlobit nebude, když si vezmete původní baterii sebou a prodejce Vám velice rád poradí. Alespoň u nás, ve WellMallu, to tak chodí.

Než se pustíte do práce tak nezapomeňte na velmi důležitou věc!

Předtím, než se pustíte do práce, vypněte přívod studené a teplé vody. Poté na baterii otevřete naplno oba kohoutky, pokud máte ještě kohoutkovou, nebo u pákové baterie jen zvedněte páčku jako když pouštíte vodu, aby zbytky vody vytekly z potrubí a baterie ven.

Jaké si připravit nářadí na nástěnnou baterii?

Baterii nejsnáze sundáte za pomocí hasáku. Odšroubujete matky pod krytkami (ty drží buď na závitu, nebo jsou ke zdi jen napasovány) a baterii sundáte. Poté zkompletujte novou baterii (většinou se jedná o přidělání ramínka a nasazení krytek).

Následně ji přidělejte na zeď (závity na přívodních trubkách můžete pro jistotu omotat teflonovou páskou, aby voda neprotékala okolo), pusťte vodu a můžete si pogratulovat k úspěšné práci. Perlátor na ramínko nasaďte až úplně naposledy, ve znovu spuštěné vodě se mohou objevit nečistoty, které by perlátor mohly zanést a zkomplikovat tak vodě tok.

Stojánkové baterie

Kromě trochy šikovnosti se při výměně obrňte i dostatečným množstvím trpělivosti. Prvotní postup se shoduje s nástěnnou sestrou – pořádně přeměřit rozměry otvorů, především pro baterii samotnou a odtok vody. A samozřejmě zavřete a vypusťte vodu, aby se vaše koupelna nebo kuchyň neproměnila v improvizovaný bazén.

Stojánková umyvadlová, stojánková dřezová

Jaké si připravit nářadí na stojánkovou baterii?

Demontáž provedete opět pomocí vhodného klíče nebo hasáku. Kromě něj si připravte i šroubovák. Bude se hodit i teflonová páska na utěsnění závitů, tu pořídíte také u nás nebo v jakýchkoliv instalatérských a někdy i domácích potřebách.

Demontáž stojánkové baterie

První krok při samotném oddělávání staré baterie spočívá v odšroubování hadic z „roháčků“ kohoutů pro přívod vody. Po něm následuje povolení úchytného šroubu baterie. Abyste se k němu dostali, budete pravděpodobně muset zalehnout pod umyvadlo. Právě tady se ukáže, jak moc trpěliví jste, protože šroub mnohdy pokrývá rez, a proto vyžaduje několikeré zkoušení. Až se vám podaří šroub uvolnit, odstraňte manžetu obepínající baterii. Poté armaturu tahem vzhůru snadno vyndáte.

V případě, že baterie má své specifické uzavírání odpadu, budete muset vyjmout i jeho horní část a posléze, za asistence dvojí kleští, rozebrat sifon, abyste do něj mohli zavírací systém implementovat.

Montáž stojánkové baterie

Teď v opačném gardu provedete totéž s baterií novou – sestavíte ji, protáhnete hadice příslušnými místy a baterii upevněte.

Než na rohové kohoutky připevníte zpět ocelové hadičky, omotejte závity roháčků kouskem teflonové pásky, aby opravdu těsnily. A ohlídejte si, abyste připojili teplou i studenou vodu tam, kam patří (hadice bývají opatřeny modrým nebo červeným označením).

Utáhli jste všechny příslušné šrouby a matky (včetně těch na sifonu)? Otevřete uzávěr vody (popřípadě roháčky) a pokud nikde nic neprosakuje a voda teče jak má, absolvovali jste úspěšně jednu z mnoha instalatérských zkoušek, které váš dům či byt nabízí.

Rady, tipy a inspirace

Chcete nahradit vaničku odtokovým žlabem? Poradíme vám s jeho výběrem i instalací!

Chcete nahradit vaničku odtokovým žlabem? Poradíme vám s jeho výběrem i instalací!

Buďte při zařizování koupelny originální a vsaďte na umyvadlo na desku

Buďte při zařizování koupelny originální a vsaďte na umyvadlo na desku

Více článků


Ověřeno zákazníky

Vše OK. Přehlední stránky, slušná cena.

zboží asi skladem, rychlá dodávka

Obchod reaguje rychle, zboží přišlo brzy

Perfektní,komunikace také výborná,bleskově odesláno Doporučuji

Objednávka byla rychle vyřízena a dodána. Jsme velice spokojeni. 9.5. 2020 (sobota) zboží placeno a 12.5. 2020 zboží dodáno. Díky moc.

Dobrý den má spokojenost s obchodem je dobrá určitě Vás doporučí ostatním ochodní na telefonu i na odpora ,prosím mám uvás objednané zrcadlo rozměr š60xv80 jak to sním vypadá je zaplacené děkuji Hájek jiří

Děkuji za kladné vyřízení reklamace.

Velmi seriozní jednání, i v době karantény rychlé jednání, rychlé dodání zboží. Naprostá spokojenost.

Velice ochotný personál při tel.spojeni opravdu vyhovění ve všech směrech děkuji a doporučuji Antosikova

Vynikající obchod, skvělá komunikace, doporučuji.

+ Skvělý obchod, rychlé dodání zboží, jsem spokojen. Nic

V pondělí večer objednáno, v úterý ráno zaplaceno, ve středu doručeno . Naprostá spokojenost.

Dobrý den, sprchový kout objednaný v pondělí byl doručen v pátek, k naprosté spokojenosti, přestože jsme platbu provedli na účet. Rychlost s jakou byla objednávka vyřízena nás mile překvapila.

Vše mi bylo řečeno byl jsem spokojen na dotazy mi rádi odpověděli.

Výborná komunikace,rychlé dodání.Výrobek (sprchový kout)je dle mého názoru konstrukčně velmi dobře vyřešen.Praktické zlamovací dveře se širokým vstupem,které na trhu jsou bez podobné konkurence v techn.řešení.

žádný problém, vše vyšlo, jak bylo psáno.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace