0 položek0 Kč

Měníme baterii. Sami a snadno

28. 8. 2013  |  zobrazeno 20237×

Kape, otáčí se ztuha, nebo prostě nevyhovuje celkovému designu vaší koupelny nebo kuchyně. Důvodů, proč měnit vodovodní baterii, nalezneme nespočet a není nic zbytečnějšího, než kvůli tomu volat instalatéra pokud jsme alespoň trošičku zruční.

 

Nástěnná versus stojánková baterie

V zásadě rozlišujeme dva druhy baterií. Pokud měníte nástěnnou baterii, „největší otázka“ spočívá ve výběru její správné následovnice. Sundat a nasadit baterii stojatou už vyžaduje trochu více kutilské zručnosti, ale i tak se průměrně šikovný člověk nemá čeho bát.

Nástěnná baterie, stojánková baterie

Nástěnná baterie

Jako u každé jiné práce i u instalatérských prací platí „Dvakrát měř, jednou řež“. A to zvláště při kupování nové baterie. U nástěnné verze musíte pečlivě změřit rozteč.

Jak změřit rozteč u nástěnné baterie?

Stačí změřit metrem nebo dostatečně dlouhým pravítkem rozteč (vzdálenost) mezi přívodními trubkami teplé a studené vody. Popřípadě lze změřit i na baterii.

Naměřená rozteč může být, již minimálně používaná, 100 mm nebo nyní všude běžně používaná rozteč 150 mm. Když půjdete baterii nakupovat přímo do prodejny tak se na Vás nikdo zlobit nebude, když si vezmete původní baterii sebou a prodejce Vám velice rád poradí. Alespoň u nás, ve WellMallu, to tak chodí.

Než se pustíte do práce tak nezapomeňte na velmi důležitou věc!

Předtím, než se pustíte do práce, vypněte přívod studené a teplé vody. Poté na baterii otevřete naplno oba kohoutky, pokud máte ještě kohoutkovou, nebo u pákové baterie jen zvedněte páčku jako když pouštíte vodu, aby zbytky vody vytekly z potrubí a baterie ven.

Jaké si připravit nářadí na nástěnnou baterii?

Baterii nejsnáze sundáte za pomocí hasáku. Odšroubujete matky pod krytkami (ty drží buď na závitu, nebo jsou ke zdi jen napasovány) a baterii sundáte. Poté zkompletujte novou baterii (většinou se jedná o přidělání ramínka a nasazení krytek).

Následně ji přidělejte na zeď (závity na přívodních trubkách můžete pro jistotu omotat teflonovou páskou, aby voda neprotékala okolo), pusťte vodu a můžete si pogratulovat k úspěšné práci. Perlátor na ramínko nasaďte až úplně naposledy, ve znovu spuštěné vodě se mohou objevit nečistoty, které by perlátor mohly zanést a zkomplikovat tak vodě tok.

Stojánkové baterie

Kromě trochy šikovnosti se při výměně obrňte i dostatečným množstvím trpělivosti. Prvotní postup se shoduje s nástěnnou sestrou – pořádně přeměřit rozměry otvorů, především pro baterii samotnou a odtok vody. A samozřejmě zavřete a vypusťte vodu, aby se vaše koupelna nebo kuchyň neproměnila v improvizovaný bazén.

Stojánková umyvadlová, stojánková dřezová

Jaké si připravit nářadí na stojánkovou baterii?

Demontáž provedete opět pomocí vhodného klíče nebo hasáku. Kromě něj si připravte i šroubovák. Bude se hodit i teflonová páska na utěsnění závitů, tu pořídíte také u nás nebo v jakýchkoliv instalatérských a někdy i domácích potřebách.

Demontáž stojánkové baterie

První krok při samotném oddělávání staré baterie spočívá v odšroubování hadic z „roháčků“ kohoutů pro přívod vody. Po něm následuje povolení úchytného šroubu baterie. Abyste se k němu dostali, budete pravděpodobně muset zalehnout pod umyvadlo. Právě tady se ukáže, jak moc trpěliví jste, protože šroub mnohdy pokrývá rez, a proto vyžaduje několikeré zkoušení. Až se vám podaří šroub uvolnit, odstraňte manžetu obepínající baterii. Poté armaturu tahem vzhůru snadno vyndáte.

V případě, že baterie má své specifické uzavírání odpadu, budete muset vyjmout i jeho horní část a posléze, za asistence dvojí kleští, rozebrat sifon, abyste do něj mohli zavírací systém implementovat.

Montáž stojánkové baterie

Teď v opačném gardu provedete totéž s baterií novou – sestavíte ji, protáhnete hadice příslušnými místy a baterii upevněte.

Než na rohové kohoutky připevníte zpět ocelové hadičky, omotejte závity roháčků kouskem teflonové pásky, aby opravdu těsnily. A ohlídejte si, abyste připojili teplou i studenou vodu tam, kam patří (hadice bývají opatřeny modrým nebo červeným označením).

Utáhli jste všechny příslušné šrouby a matky (včetně těch na sifonu)? Otevřete uzávěr vody (popřípadě roháčky) a pokud nikde nic neprosakuje a voda teče jak má, absolvovali jste úspěšně jednu z mnoha instalatérských zkoušek, které váš dům či byt nabízí.

Rady, tipy a inspirace

3 ZÁSADNÍ CHYBY PŘI NÁKUPU DVEŘÍ DO NIKY

3 ZÁSADNÍ CHYBY PŘI NÁKUPU DVEŘÍ DO NIKY

Bezpečnostní sklo v koupelně

Bezpečnostní sklo v koupelně

Více článků


Ověřeno zákazníky

vše v pořádku rychlé dodání mohu jen doporučit

dveře odpovídají popisu, instalace bez problémů, uvidíme co přinese užívání po pár měsících

spokojnosť 100% rýchle dodanie

Vše proběhlo bez problému, prostě profi..

S rychlím vyřízením objednávky jsem byla max. spokojena.

Odpověděli hned na všechyn moje dotazy a objednávku odeslali hned ten den. Neni co vytknout. Děkuji za nákup a brzy se na tento obchod opět obrátim.

+ Rychlost Cena Příjemné vystupování

Mám pouze jednu výtku.Podle fotek byl odpad na pravé straně koutu.Dorazil na levé straně.Ale vyřešil jsem to.

Vše přišlo v pořádku do 24h od objednání. Řidič ze zásilkové služby ochotně počkal,zda je zboží v pořádku.

vše proběhlo podle dohody, zboží bylo předáno kurýrní službou.

Komunikace avstřícnost velice dobrá

Manžel si vybral a já objednala :o) zatím mooooc spokojený

Objednané zboží bylo dodáno rychle a podlš objednávky.

- objednala jsem sprchový kout,vaničku a sifon. O skříňce nic nevím........

Nakupoval jsem po prvé k naprosté spokojenosti a mimo jné velmi oceňuji jednání a cenné rady po telefonu a rychlost dodání objednávky.

prozatím jsem fyzicky nemohl jelikož nejsou ještě zabudované je vyzkoušet ale určitě to bude v pořádku, hodnotím komunikaci na chatu s na menežerkou prodeje

+ rychlé jednání a výborný dopravce

Zboží bylo dobře zabalené,rychlý nákup-spokojenost!

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace